Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lormik7's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
2
The Breakfast Club 1985,  R)
3
Ghostbusters 1984,  PG)
4
Sleeping Beauty 1959,  G)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
The Fifth Element 1997,  PG-13)
7
Ghost 1990,  PG-13)
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
Shrek 2001,  PG)
11
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
12
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
13
The Italian Job 2003,  PG-13)
14
The Legend of Zorro 2005,  PG)
15
Bad Boys 1995,  R)
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
17
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
18
Back to the Future Part III 1990,  PG)
19
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
20
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
21
Batman Begins 2005,  PG-13)
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
23
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
24
Beauty and the Beast 1992,  G)
25
Notting Hill 1999,  PG-13)
26
The Butterfly Effect 2004,  R)
27
Sister Act 1992,  PG)
28
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
30
Bambi 1942,  G)
31
Freaky Friday 2003,  PG)
32
Die Another Day 2002,  PG-13)
33
Bad Boys II 2003,  R)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
35
Back to the Future Part II 1989,  PG)
36
Mary Poppins 1964,  G)
37
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
38
National Treasure 2004,  PG)
39
Click 2006,  PG-13)
40
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
41
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
42
You've Got Mail 1998,  PG)
43
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
44
The Mummy 1999,  PG-13)
45
Top Gun 1986,  PG)
46
Along Came Polly 2004,  PG-13)
47
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
48
The Princess Diaries 2001,  G)
49
Troy 2004,  R)
50
Fantastic Four 2005,  PG-13)
51
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
52
Wedding Crashers 2005,  R)
53
Gladiator 2000,  R)
54
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments