Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lorilc's Rating My Rating
1
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
My favorite movie!! If everyone could love like that!!
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my favorite movies of all time
3
A Time to Kill 1996,  R)
4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
My favorite HP movie so far.
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
6
Die Hard 1988,  R)
7
28 Days 2000,  PG-13)
8
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
BEWITCHING!
9
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Saw it, excellent movie!
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
The movie was awesome. The special effects were outstanding. I only wish it were longer so they could have gotten more info from the book in it.
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Saw it. Excellent movie!
14
While You Were Sleeping 1995,  PG)
15
Demolition Man 1993,  R)
16
Love Potion #9 1992,  PG-13)
17
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
18
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
19
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
20
The Vanishing 1993,  R)
21
Murder by Numbers 2002,  R)
22
Truly, Madly, Deeply 1991,  PG)
23
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
24
Chain Reaction 1996,  PG-13)
25
Lucky Number Slevin 2006,  R)
26
Lean on Me 1989,  PG-13)
Lean on Me
Go Crazy Joe
27
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
28
Outbreak 1995,  R)
29
Along Came a Spider 2001,  R)
30
Kiss The Girls 1997,  R)
31
High Crimes 2002,  PG-13)
32
Dreamcatcher 2003,  R)
33
Hard Rain 1998,  R)
34
Deep Impact 1998,  PG-13)
35
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
36
Unforgiven 1992,  R)
37
Presumed Innocent 1990,  R)
38
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
39
Patriot Games 1992,  R)
40
The Devil's Own 1997,  R)
41
The Fugitive 1993,  PG-13)
42
Firewall 2006,  PG-13)
43
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
46
Air Force One 1997,  R)
47
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
48
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
49
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments