My Favorite Movies


  lorenbar's Rating My Rating
1
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
Just love everything about this one!
2
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Jean Reno is PERFECT in this one!
3
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
French action at its best !
4
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
So French!! lol
5
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Deliciously English :)
6
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
The Thomas Crown Affair
Love it!
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
9
Fools Rush In 1997,  PG-13)
10
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
How can you not like this movie?
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
12
Notting Hill 1999,  PG-13)
13
Russian Dolls (Les Poupées Russes) 2005,  Unrated)
Russian Dolls (Les Poupées Russes)
Loved it... almost recognized myself in the main character! lol
14
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
15
Office Space 1999,  R)
16
The Longest Day 1962,  G)
17
The Princess Bride 1987,  PG)
18
Wind 1992,  PG-13)
19
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
20
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
21
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
22
Top Gun 1986,  PG)
23
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986,  PG)
24
Jean De Florette 1986,  PG)
25
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
26
Sliding Doors 1998,  PG-13)
27
Chocolat 2000,  PG-13)
28
Brice de Nice 2005,  Unrated)
29
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) 2003,  R)
30
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
31
Forrest Gump 1994,  PG-13)
32
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
33
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
34
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
35
The Abyss 1989,  PG-13)
36
The Holiday 2006,  PG-13)
37
The Last Emperor 1987,  PG-13)
The Last Emperor
Grandiose!
38
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
39
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
40
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
41
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
42
Les Visiteurs (The Visitors ) 1993,  R)
43
Ronin 1998,  R)
Ronin
Best car chase scenes EVER !!!
44
Casanova 2005,  R)
Casanova
I just LOVE Venice!
45
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
46
The Fifth Element 1997,  PG-13)
47
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998,  PG-13)
The Dinner Game (Le Dîner de cons)
So darn funny!!!
48
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
Aishwarya Rai is SO gorgeous!
49
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
50
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
Loved it !!!
51
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
52
No Reservations 2007,  PG)
No Reservations
It was a cute movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments