Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lordzasz's Rating My Rating
1
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Brilliant movie, the story, the camera shots.
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
Damn near 100% to the 3 books
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Best Depiction of Batman ever
4
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Yes... Spider-man
5
The Ring 2002,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Greatest Battle
7
The Fifth Element 1997,  PG-13)
8
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Great Sequel
9
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
Surprisingly very good
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great end to an Awsome Trilogy
11
The Hills Have Eyes 2006,  R)
12
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Best Nightmare
13
Halloween II 1981,  R)
Halloween II
Best Sequel
14
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
First one was the Best
15
Halloween 1978,  R)
16
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
ZOMBIES!!!
17
The Grudge 2004,  PG-13)
18
Perfect Blue 1997,  R)
19
Halloween 2007,  R)
Halloween
Best Movie of 2007
20
V for Vendetta 2006,  R)
21
Hellboy 2004,  PG-13)
22
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
23
300 2007,  R)
24
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
25
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
26
Superbad 2007,  R)
27
Akira 1988,  R)
Akira
A Classic, thats for sure
28
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
one of my favorite Directors
29
RoboCop 1987,  R)
30
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
31
Alien 1979,  R)
32
Chakushin Ari (One Missed Call) 2004,  R)
33
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Survive!!
34
28 Weeks Later... 2007,  R)
35
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
Ninja Scroll
One of my first anime movies
36
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
Much better than the first one
37
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
38
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
alittle disapointed
39
Superman Returns 2006,  PG-13)
40
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
41
The Last Samurai 2003,  R)
42
2LDK 2002,  Unrated)
43
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
44
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
45
Uzumaki 2000,  G)
Uzumaki
Disturbing/Strange, Like a nightmare. Whats going on
46
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
47
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
48
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Best 007
49
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments