My Favorite Movies
| LordofDance's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Raising Arizona 1987, PG-13)
There are those Comedies that make me laugh, and then there's Raising Arizona. At the risk of sounding cheesy, this movie makes my spirits soar. Everything comes together for me in Raising Arizona, from the manic absurdity to the genuine pathos. Even the soundtrack is uplifting in its own silly way. From where I'm sitting, this is the single greatest movie ever made. |
|
| 2 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 4 |
McCabe & Mrs. Miller 1971, R) |
|
| 5 |
Love and Death 1975, PG)
The best Woody Allen movie, and the only movie that makes me laugh almost as much as Raising Arizona. Allen's neuroticism has never been so mirth-inducing as in Love and Death (in my opinion), nor has any of his other movies been so much fun. Screw Annie Hall and all his serious films, this one's the real deal. |
|
| 6 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 7 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 8 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 9 |
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974, R) |
|
| 10 |
Soylent Green 1973, PG) |
|
| 11 |
Myra Breckinridge 1970, R) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957, Unrated) |
|
| 14 |
CQ 2001, R) |
|
| 15 |
Support Your Local Sheriff 1969, G) |
|
| 16 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 17 |
Gate of Flesh 1964, Unrated) |
|
| 18 |
Pink Flamingos 1972, NC-17) |
|
| 19 |
Showgirls 1995, NC-17) |
|
| 20 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 21 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 22 |
3 Women 1977, PG) |
|
| 23 |
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957, Unrated) |
|
| 24 |
Vampyres 1974, R) |
|
| 25 |
Foxy Brown 1974, R) |
|
| 26 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966, R) |
|
| 27 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 28 |
Body Double 1984, R) |
|
| 29 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 30 |
Ms. 45 1981, R) |
|
| 31 |
The Candy Snatchers 1974, R) |
|
| 32 |
Le Mépris (Contempt) 1963, PG) |
|
| 33 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 34 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 35 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 36 |
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) 1964, Unrated) |
|
| 37 |
Vice Squad 1982, R) |
|
| 38 |
The Notorious Bettie Page 2005, R) |
|
| 39 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 40 |
Sylvia im Reich der Wollust (The Joy of Flying) (Sex at 7000 Feet) 1977, R) |
|
| 41 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 42 |
Salon Kitty (Edited Version) 1975, Unrated) |
|
| 43 |
The Man Who Fell to Earth 1976, R) |
|
| 44 |
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977, R) |
|
| 45 |
Trasgredire (Cheeky) (Transgressions) 2000, Unrated) |
|
| 46 |
Snake Dancer 1976, Unrated) |
|
| 47 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 48 |
Bluebeard 1972, R) |
|
| 49 |
Grey Gardens 1976, PG) |
|
| 50 |
Sans soleil (Sunless) 1982, R) |
|
| 51 |
Qui êtes-vous, Polly Maggoo? (Who Are You, Polly Maggoo?) 1966, Unrated) |
|
| 52 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 53 |
The Spy Who Loved Me 1977, PG) |
|
| 54 |
All That Heaven Allows 1955, Unrated) |
|
| 55 |
ABBA: The Movie 1977, G) |
|
| 56 |
A Woman Under the Influence 1974, R) |
|
| 57 |
GoldenEye 1995, PG-13) |
|
| 58 |
Supervixens 1975, R)
This movie was the first time I was introduced to the extraordinary Uschi Digard. Russ Meyer movies are always bursting with bountiful women, but Uschi Digard is a miracle. Her enormous bosom mixed with that seductive European accent forever changed me as a male. I had felt lust before, but it was never like this. |
|
| 59 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 60 |
The Pirate Movie 1982, PG) |
|
| 61 |
Commando 1985, R) |
|
| 62 |
Fuego 1969, Unrated) |
|
| 63 |
Black Narcissus 1947, Unrated) |
|
| 64 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 65 |
Die Verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann (The Lost Honor of Katharina Blum) 1975, PG) |
|
| 66 |
Variety 1983, Unrated) |
|
| 67 |
Valley of the Dolls 1967, PG-13) |
|
| 68 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 69 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 70 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 71 |
Viva 2007, R) |
|
| 72 |
Johnny Guitar 1954, PG) |
|
| 73 |
White Dog 1982, PG) |
|
| 74 |
Girl on a Motorcycle (1968) 1968, R) |
|
| 75 |
Muriel's Wedding 1994, R) |
|
| 76 |
Peeping Tom 1960, Unrated) |
|
| 77 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 78 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 79 |
The Life and Times of Judge Roy Bean 1972, PG) |
|
| 80 |
Bandidas 2006, PG-13) |
|
| 81 |
Picnic at Hanging Rock 1975, PG) |
|
| 82 |
Dangerous Liaisons 1988, R) |
|
| 83 |
The Rapture 1991, R) |
|
| 84 |
52 Pick-Up 1986, R) |
|
| 85 |
Dogville 2003, R) |
|
| 86 |
Octopussy 1983, PG) |
|
| 87 |
Far From Heaven 2002, PG-13) |
|
| 88 |
Normal Life 1996, R) |
|
| 89 |
Black Book (Zwartboek) 2007, R) |
|
| 90 |
Sunnyboy and Sugarbaby (She's 19 and Ready) 1979, R) |
|
| 91 |
Looker 1981, PG) |
|
| 92 |
Malibu High 1979, R) |
|
| 93 |
Au Hasard Balthazar 1966, Unrated) |
|
| 94 |
Possession (The Night the Screaming Stops) 1981, R) |
|
| 95 |
The Au Pair Girls 1973, R) |
|
| 96 |
Une Vieille Maîtresse (The Last Mistress) (An Old Mistress) 2007, Unrated) |































































































