My Favorite Movies


  lordcree's Rating My Rating
1
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
its hard too say how good this film is, fast-paced, great story, evil villain, lots of twists and turns, a fantastic cast, and a true sense of oncoming doom, it really is one of the best films ever
2
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
along with akira the best manga to exist, and possibly better than any animation ever to be created, its hauntingly beautiful
3
Sin City 2005,  R)
Sin City
amazingly artistic with strong performances from all the cast
4
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
an ageing elvis with a growth on his 'thing' and a black man who thinks hes jfk, hunt an egyptian mummy thats feeding on the souls at an old folks home, sounds weird but just watch it! its class, and campbell and davis give amazing performances in this drama/thriller that tells a very sad tale
5
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
one of my fave films with great cast
6
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
tom cruise is one of the best actors in the wotld at the moment, watch this and youll know what i mean
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
empire is without a doubt the best star wars movie
9
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
bruce campbell is a legend, funnier than the other two, but not as much horrific
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
other than the million endings that send u to sleep, this is a fine ending to a glorious epic
11
Evil Dead 2 1987,  R)
12
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
joss whedon is a god, this is equal to the buffy and angel series, firefly and serenity should never be ignored by any sci fi fan
13
The Terminator 1984,  R)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
very good film
16
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
17
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
roar!
18
Rocky 1976,  PG)
19
Akira 1988,  R)
Akira
i didnt know what the fuss was all about over an ageing manga until i watched it, the animation easily matches some of the modern hits, it has a good action packed story and yeah, it probably is the best manga of all time along with spirited away
20
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
very cheesy, but second best rocky film
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
the film throws you into a glorious adventure from the first scene after a frantic first 30 minutes. the film ends gloriously and ties up most loose ends between the trilogies, the film does tend to drag slightly in the portman-christiansen scenes but other than that its worth the watch
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
24
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
milla jovovich is amazing, this film is really good fun and doesnt attempt to be anything other than an action film, not a great zombie film though

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments