Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LORDArash's Rating My Rating
1
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
its best of the best
2
Eyes Wide Shut 1999,  R)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
one of the best actions
4
Alfie 2004,  R)
Alfie
:D
5
Malena 2000,  R)
6
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
7
Quills 2000,  R)
8
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
9
Ronin 1998,  R)
10
Babel 2006,  R)
11
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
12
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
one of the best
13
The Terminal 2004,  PG-13)
14
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
15
Ten 2002,  Unrated)
Ten
One of the best film about Iranians problems
16
Border Cafe (Cafe Transit) 2011,  Unrated)
Border Cafe (Cafe Transit)
One of the best film about Iranians problems
17
Gladiator 2000,  R)
18
Braveheart 1995,  R)
19
Original Sin 2001,  R)
20
Gia 1998,  R)
21
Monsters, Inc. 2001,  G)
22
Shrek 2001,  PG)
23
Roozi ke zan shodam (The Day I Became a Woman) 2000,  Unrated)
24
Offside 2007,  PG)
Offside
One of the best film about Iranians problems
25
Sleepers 1996,  R)
26
Spy Game 2001,  R)
27
Troy 2004,  R)
28
Chocolat 2000,  PG-13)
29
Papillon 1973,  PG)
30
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
one of the best actions
31
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
32
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
33
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
34
The Mask 1994,  PG-13)
35
Casino Royale 2006,  PG-13)
36
The Last Samurai 2003,  R)
37
A Few Good Men 1992,  R)
38
Toy Story 1995,  G)
39
Forrest Gump 1994,  PG-13)
40
Saving Private Ryan 1998,  R)
41
Full Metal Jacket 1987,  R)
42
Nick of Time 1995,  R)
43
21 Grams 2003,  R)
44
Wag the Dog 1997,  R)
Wag the Dog
Show must go on
45
The Devil's Advocate 1997,  R)
46
Click 2006,  PG-13)
47
House of Sand and Fog 2003,  R)
48
The Pianist 2002,  R)
49
Mystic Iran: The Unseen World 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments