My Favorite Movies


  LooCee's Rating My Rating
1
The Usual Suspects 1995,  R)
2
Requiem for a Dream 2000,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
5
12 Angry Men 1997,  PG-13)
6
Australia 2008,  PG-13)
7
Green Street Hooligans 2005,  R)
8
Scarface 1983,  R)
9
Big Fish 2004,  PG-13)
10
It's a Wonderful Life 1946,  G)
11
The Breakfast Club 1985,  R)
12
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
13
Donnie Darko 2001,  R)
14
Fight Club 1999,  R)
15
The Goonies 1985,  PG)
16
The Green Mile 1999,  R)
17
GoodFellas 1990,  R)
18
Little Miss Sunshine 2006,  R)
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
20
Schindler's List 1993,  R)
21
Taxi Driver 1976,  R)
22
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
23
Wanted 2008,  R)
24
Reservoir Dogs 1992,  R)
25
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
26
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
29
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
30
Trainspotting 1996,  R)
31
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
32
Back to the Future 1985,  PG)
33
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
34
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
35
A Clockwork Orange 1971,  R)
36
Cool Hand Luke 1967,  PG)
37
Snatch 2001,  R)
38
Finding Nemo 2003,  G)
39
Mystic River 2003,  R)
40
Spirited Away 2001,  PG)
41
No Country for Old Men 2007,  R)
42
The Prestige 2006,  PG-13)
43
Seven (Se7en) 1995,  R)
44
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
45
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
46
The Terminator 1984,  R)
47
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
48
Afro Samurai: Resurrection 2009,  Unrated)
49
The Truman Show 1998,  PG)
50
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
51
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
52
Into the Wild 2007,  R)
53
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
54
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
55
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
56
RocknRolla 2008,  R)
57
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) 2008,  Unrated)
58
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
59
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
60
In the Name of the Father 1993,  R)
61
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) 1966,  G)
62
Fargo 1996,  R)
63
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
64
Carlito's Way 1993,  R)
65
Pay It Forward 2000,  PG-13)
66
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
67
Natural Born Killers 1994,  R)
68
Full Metal Jacket 1987,  R)
69
Oldboy 2004,  R)
70
Slumdog Millionaire 2008,  R)
71
Stalker 1979,  Unrated)
72
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
73
Amores Perros 2000,  R)
74
The Big Lebowski 1998,  R)
75
Juno 2007,  PG-13)
76
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
77
Stand by Me 1986,  R)
78
This Is England 2006,  Unrated)
79
Sin City 2005,  R)
80
District 9 2009,  R)
81
Volver 2006,  R)
82
Lost In Translation 2003,  R)
83
Inglourious Basterds 2009,  R)
84
Garden State 2004,  R)
85
Romper Stomper 1993,  NC-17)
86
Memento 2000,  R)
87
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments