My Favorite Movies
| loliver21's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 2 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 3 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 4 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 5 |
Sorcerer 1977, PG) |
|
| 6 |
Explorers 1985, PG) |
|
| 7 |
The Duellists 1977, PG) |
|
| 8 |
Bedazzled 1968, PG-13) |
|
| 9 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 10 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 11 |
Star Trek: The Motion Picture 1979, G) |
|
| 12 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 13 |
Star Trek III - The Search for Spock 1984, PG) |
|
| 14 |
Star Trek IV - The Voyage Home 1986, PG) |
|
| 15 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991, PG) |
|
| 16 |
Star Trek Generations 1994, PG) |
|
| 17 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13) |
|
| 18 |
Star Trek - Insurrection 1998, PG) |
|
| 19 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 20 |
Pygmalion 1938, Unrated) |
|
| 21 |
Night and the City 1950, R) |
|
| 22 |
Time After Time 1979, PG) |
|
| 23 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 24 |
Brazil 1985, R) |
|
| 25 |
The Big Country 1958, Unrated) |
|
| 26 |
Forbidden Planet 1956, G) |
|
| 27 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 28 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 29 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 30 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 31 |
Murder on the Orient Express 1974, PG) |
|
| 32 |
Patton 1970, PG) |
|
| 33 |
The Man Who Fell to Earth 1976, R) |
|
| 34 |
The Ipcress File 1965, Unrated) |
|
| 35 |
The Private Life of Sherlock Holmes 1970, PG-13) |
|
| 36 |
Berlin: Symphony of a Great City (Berlin: Die Sinfonie der Großstadt) 1927, Unrated) |
|
| 37 |
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984, PG) |
|
| 38 |
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929, Unrated) |
|
| 39 |
Brief Encounter 1945, Unrated) |
|
| 40 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 41 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955, Unrated) |
|
| 42 |
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) 1954, Unrated) |
|
| 43 |
Ronin 1998, R) |
|
| 44 |
The Train 1965, Unrated) |
|
| 45 |
What's New Pussycat 1965, Unrated) |
|
| 46 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 47 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 48 |
The Lives of Others 2006, R) |
|
| 49 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 50 |
The Flight of the Phoenix 1965, Unrated) |
|
| 51 |
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath! (Ironiya sudby, ili S legkim parom!) 1975, Unrated) |
|
| 52 |
Office Space 1999, R) |
|
| 53 |
Idiocracy 2006, R) |
|
| 54 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 55 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 56 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 57 |
Kelly's Heroes 1970, PG) |
|
| 58 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 59 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 60 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 61 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 62 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 63 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 64 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 65 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 66 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 67 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 68 |
High Noon 1952, Unrated) |
|
| 69 |
Outland 1981, R) |
|
| 70 |
2010: The Year We Make Contact 1984, PG) |
|
| 71 |
Last Action Hero 1993, PG-13) |
|
| 72 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 73 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 74 |
Fitzcarraldo 1982, PG) |
|
| 75 |
Rescue Dawn 2006, PG-13) |
|
| 76 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 77 |
The Pink Panther 1963, Unrated) |
|
| 78 |
A Shot in the Dark 1964, PG) |
|
| 79 |
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986, R) |
|
| 80 |
Fahrenheit 451 , Unrated) |
|
| 81 |
Robinson Crusoe on Mars 1964, Unrated) |
|
| 82 |
For All Mankind 1989, Unrated) |
|
| 83 |
The Importance of Being Earnest 1952, PG) |
|
| 84 |
The Hill 1965, Unrated) |
|
| 85 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 86 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 87 |
The Last Starfighter 1984, PG) |
|
| 88 |
Bob le Flambeur (Bob the Gambler) 1955, PG) |
|
| 89 |
Charade 1963, G) |
|
| 90 |
The Man Who Would Be King 1975, PG) |
|
| 91 |
The Seven-Per-Cent Solution 1976, PG) |
|
| 92 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 93 |
The Limey 1999, R) |
|
| 94 |
Don't Bother to Knock 1952, Unrated) |
|
| 95 |
I Capture the Castle 2003, R) |
|
| 96 |
Dune 1984, PG-13) |
|
| 97 |
The Lady Eve 1941, Unrated) |
|
| 98 |
Enemy Mine 1985, PG-13) |
|
| 99 |
Greedy 1994, PG-13) |
|
| 100 |
The Snowman 1982, Unrated) |
|
| 101 |
Broken Arrow 1996, R) |
|
| 102 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 103 |
Portrait of Jennie 1948, PG-13) |
|
| 104 |
Dark City 1998, R) |
|
| 105 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 106 |
The Shining 1980, R) |
|
| 107 |
'Breaker' Morant 1980, PG) |
|
| 108 |
The Secret of NIMH 1982, G) |
|
| 109 |
Mad Max 2: The Road Warrior 1981, R) |
|
| 110 |
Things to Come 1936, Unrated)
"Do you realise the immense tasks we shall undertake? When we set ourselves to an active and aggressive peace. When we direct our energies to tear out the wealth of this planet and exploit all these giant possibilities of science that have been hitherto squandered on war and senseless competition. We shall excavate the eternal hills. We shall make such use of the treasures of the sky and sea and earth as men have never dreamt of hitherto. I would that I could see our children's children in this world we shall win for them. But in them and through them, we shall live again." |
|
| 111 |
Mahler 1974, PG) |
|
| 112 |
Journey to the Center of the Earth 1959, G) |
|
| 113 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 114 |
Top Hat 1935, Unrated) |
|
| 115 |
Local Hero 1983, PG) |
|
| 116 |
Hoffman 1970, PG) |
|
| 117 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 118 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 119 |
Casino Royale 1967, G) |
|
| 120 |
Space Mutiny 1999, PG-13) |
|
| 121 |
*batteries not included 1987, PG) |
|
| 122 |
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996, PG-13) |
|
| 123 |
Henry V 1989, PG-13) |
|
| 124 |
The Thing 1982, R) |
|
| 125 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 126 |
Alien 1979, R) |
|
| 127 |
Aliens 1986, R) |
|
| 128 |
Alien3 1992, R) |
|
| 129 |
The Ghost and Mrs. Muir 1947, Unrated) |
|
| 130 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 131 |
20,000 Leagues Under The Sea 1954, G) |
|
| 132 |
The Narrow Margin 1952, Unrated) |
|
| 133 |
The Andromeda Strain 1971, G) |
|
| 134 |
The Decks Ran Red 1958, Unrated) |
|
| 135 |
Eolomea 1972, Unrated) |
|
| 136 |
Harvey 1950, Unrated) |
|
| 137 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 138 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 139 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 140 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 141 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 142 |
The Great Waldo Pepper 1975, PG) |
|
| 143 |
The Black Hole 1979, PG) |
|
| 144 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 145 |
Collateral 2004, R) |
|
| 146 |
Tropic Thunder 2008, R) |
|
| 147 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 148 |
The Edge 1997, R) |
|
| 149 |
Commando 1985, R) |
|
| 150 |
Burnt by the Sun (Utomlyonnye Solntsem) 1994, R) |
|
| 151 |
L' Homme du Train (The Man on the Train) 2002, R) |
|
| 152 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 153 |
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990, PG) |
|
| 154 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 155 |
Hell's Angels 1930, PG) |
|
| 156 |
Silver Bears (Fool's Gold) 1977, PG) |
|
| 157 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 158 |
Biggles - Adventures in Time 1988, PG) |
|
| 159 |
Gregory's Girl 1980, PG) |
|
| 160 |
The Man in the White Suit 1951, Unrated) |
|
| 161 |
Strange Case of the End of Civilization as We Know It 1977, Unrated) |
|
| 162 |
The Last Run 1971, PG) |
|
| 163 |
Juggernaut 1974, PG) |
|
| 164 |
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) 1953, Unrated) |
|
| 165 |
Mon Oncle 1958, Unrated) |
|
| 166 |
Playtime (Play Time) 1967, Unrated) |
|
| 167 |
The Scarlet Empress (Catherine the Great) 1934, Unrated) |
|
| 168 |
How the West Was Won 1962, G) |
|
| 169 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 170 |
Bunny Lake Is Missing 1965, Unrated) |
|
| 171 |
A Christmas Carol 1999, Unrated) |
|
| 172 |
The Day of the Jackal 1973, PG) |
|
| 173 |
A Night at the Roxbury 1998, PG-13) |
|
| 174 |
Anatomy of a Murder 1959, G) |
|
| 175 |
Warrior of the Lost World 1984, R) |
|
| 176 |
I'm All Right Jack 1959, Unrated) |
|
| 177 |
Captain Blood 1935, Unrated) |
|
| 178 |
Red Heat 1988, R)
An important entry in a lost genre, lost because they don't make enjoyable buddy cop movies anymore and because the USSR no longer exists. Written and directed by Walter Hill, producer and writer on the Alien trilogy. Contains the deathless line, spoken by Schwarzenegger as Soviet cop Ivan Danko: "Capitalism." |
|
| 179 |
The War of the Worlds 1953, G) |
|
| 180 |
In Harm's Way 1965, Unrated) |
|
| 181 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 182 |
The Magic Box 1951, Unrated) |
|
| 183 |
Lord Jim 2001, Unrated)
One of the better screen adaptations of Joseph Conrad's novels. Peter O'Toole may have been chided for playing another Lawrence (Jim is, however, a dissimilar character with a different destiny), but it's hard to imagine anyone else in the role. Bronislaw Kaper's score is magnificent and altogether fitting with the stirring, nautical overtones of Conrad's tale. |
|
| 184 |
Europa (Zentropa) 1991, R) |
|
| 185 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 186 |
Uchu daikaijû Dogora (Dagora, the Space Monster) 1965, Unrated) |
|
| 187 |
The Room 1998, R) |
|
| 188 |
Wasabi 2001, R) |
|
| 189 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 190 |
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962, PG-13) |
|
| 191 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 192 |
Moon 2009, R) |
|
| 193 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 194 |
Zulu 1964, PG) |
|
| 195 |
Zelig 1983, PG) |
|
| 196 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13) |
|
| 197 |
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000, R) |
|
| 198 |
The Adventures of Baron Munchausen 1989, PG) |
|
| 199 |
Invincible 2002, PG-13) |
|
| 200 |
Black Rain 1989, R) |
|
| 201 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 202 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965, Unrated) |
|
| 203 |
F for Fake 1973, Unrated) |
|
| 204 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 205 |
Dark Passage 1947, Unrated) |
|
| 206 |
Flash Gordon 1980, PG) |
|
| 207 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 208 |
Black Dynamite 2009, R) |
|
| 209 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 210 |
THX 1138 1971, PG) |
|
| 211 |
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) 1970, G) |
|
| 212 |
Lola Montès (The Fall of Lola Montes) (The Sins of Lola Montes) 1955, Unrated) |
|
| 213 |
An American in Paris 1951, G) |
|
| 214 |
Tron Legacy 2010, PG) |
|
| 215 |
OSS 117: Le Caire Nid d'Espions (OSS 117: Cairo, Nest of Spies) 2006, Unrated) |
|
| 216 |
OSS 117: Rio ne répond plus (Lost in Rio) 2009, Unrated) |
|
| 217 |
Hopscotch 1980, R) |
|
| 218 |
Trafic (Traffic) 1971, G) |
|
| 219 |
TRON 1982, PG) |
|
| 220 |
The Sand Pebbles 1966, PG-13) |
|
| 221 |
Cave of Forgotten Dreams 2010, G) |
|
| 222 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 223 |
Super 8 2011, PG-13) |
|
| 224 |
Marnie 1964, PG) |
|
| 225 |
Total Recall 1990, R) |































































































































































































































