Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lolamaloanie's Rating My Rating
1
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
this is possibly the best film ive seen in a long time,
Johnny Depp is awsome as ever ... i laughed and i cried
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
excellent... really looking forward to the next one
3
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
makes me cry everytime i see it.. Johnny depp is excellent in it
4
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Johnny Depp and a heap load of candy... what more could you want?
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
i love this film, he and ricci work well together
7
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
brilliant, romantic and funny..
a film i could watch again and again
8
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
9
The Mexican 2001,  R)
10
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
the first movie i have seen with leonardo dicapro in... hes outstanding in this film.. beautifull... and also has johnny depp always a bonus
11
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
i love foreign films and this has just entered my top fav
12
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
13
Secret Window 2004,  PG-13)
14
Notting Hill 1999,  PG-13)
15
Hook 1991,  PG)
16
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
17
Practical Magic 1998,  PG-13)
18
Pretty Woman 1990,  R)
19
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
heart warming chic flick
20
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
21
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
22
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
this was a pretty odd movie.. but then what Tim Burton movie isnt... i still loved it though
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
Chocolat 2000,  PG-13)
25
Runaway Bride 1999,  PG)
26
Ned Kelly 2004,  R)
27
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
the best mafia based film ive ever watched... and thats saying somthing because i cant stand mafia movies lol
28
The Omen 2006,  R)
29
Batman Forever 1995,  PG-13)
30
Arizona Dream 1993,  R)
Arizona Dream
a pretty odd film... but its pretty good too
31
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
i loved this film.. johnny depp was brilliant as ever and it was dark... two great qualities for me
the ending could have been made better though
32
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
this film is totaly brilliant, im still crying!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments