Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  loiswoolf's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
great movie saw this and was blown away
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
gets better as the trilogy grows
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
love all 3 of these movies and the books, did excellent on the graphics and picked the right actors..but the third is probably my fav
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
very good all 3 are great love all the actors but jack sparrow is the star
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
is a great movie still like the first better i think tho
6
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
this is a great movie but a little wierd with jack
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
awesome movie
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
wonderful movie love the efffects
9
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
great movie
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
love all harry potters movie and books
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
this movie was disappointing to me i expected a lot more, especially since im a book lover
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
cant wait til this one comes out
13
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
this one too
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
one of my fav romance movies, so sad and at the same time exciting, they knew what they were doin when they made this movie
15
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
loved this movie all the way
16
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
i laughed all through this movie i love how they put owen and vince together
17
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
one of the best movies i have seen so funny
18
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
very good movie
19
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
watch this one over and over
20
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
21
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
22
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
23
Constantine 2005,  R)
Constantine
love this movie seems so realistic and no other like it to me
24
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
i havent played ne of the games so this was different for me i enjoyed it
25
Saw III 2006,  R)
26
Saw II 2005,  R)
Saw II
whoever made these movies has a sick mind but keep it up bc they are all good so far
27
Saw 2004,  R)
28
Larry The Cable Guy - Git-R-Done 2004,  Unrated)
Larry The Cable Guy - Git-R-Done
i love this guys accent and he just cracks me up
29
Larry the Cable Guy: Morning Constitutions 2007,  Unrated)
30
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
not the most interesting but very adorable
31
The Cave 2005,  PG-13)
The Cave
i thought this was a really good movie, makes u wonder what u would do if u ever got stuck in a cave
32
Honey 2003,  PG-13)
Honey
this is a excellent movie to me shes such a good dancer and so pretty and she gets mekhi phifer
33
The Recruit 2003,  PG-13)
The Recruit
i enjoyed this one has a good twist
34
Shrek 2001,  PG)
Shrek
awesome animated film love all characters
35
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
good but i still think they could of done a better job especially since they had the babies in this one, seems to me they just got lazy
36
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
love all of these the 2nd was my fav still tho
37
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry
this is one of sandlers good ones i think
38
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
these are great movies so interesting and keeps u on the edge thru some of it
39
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
this one is my favorite because of what the guy turns into and all and shes badass
40
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
this one is ok but dont compare with the other 2, i did like the fact that she has kickass powers in here, but movie could of had more
41
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
thought this was a reeally good one i dont like the first aliens so its good that i watched this one
42
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
this is a very different kinda movie makes u wonder about alot of that govt stuff and if there are secrets, great movie stayed interested all the way thru and cage did a good job
43
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
was ok thought be alot better ..
44
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
makes me wanna dance like them lol
45
Not Another Teen Movie 2001,  R)
Not Another Teen Movie
this was a funny movie and love the manson video
46
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
love the beginning of this movie but the rest is stupid and sux
47
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
havent seen all of this one only part
48
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
cool movie except the whore stole brad from jen lol
49
1408 2007,  PG-13)
50
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Circle of Fire 1994,  Unrated)
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Circle of Fire
love all hercules movies
51
Hercules 1997,  G)
Hercules
one of the best in disneys movies i think, i love mythical stuff and to turn it into a good cartoon is hard but they pulled it off well
52
Hollow Man 2000,  R)
Hollow Man
this turned out to be a good movie different
53
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
very good animated film, gave the fish cute personalities
54
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992,  G)
Little Nemo: Adventures in Slumberland
this is very imaginitive and was good when i was little i dont know about now
55
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp
still love duck tales
56
Gothika 2003,  R)
Gothika
good movie wierd
57
Enough 2002,  PG-13)
Enough
j.lo kicks ass in this one, women out there everywhere should learn from her in this one
58
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
The World Is Not Enough
i like 007 games and movies and all, this one was a good one
59
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
this is like a wanna be national treasure or somethin to me, but was ok i didnt fall asleep
60
The Real Cancun 2003,  R)
The Real Cancun
this is real so i like it and kinda funny, u feel ike ur right there w them
61
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
love baloo the bear
62
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
this is kinda boring, but its a little girls fav princess movie so i still have a soft spot for it, she has a beautiul voice
63
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
very cute movie love the choice she has and reese is so cute
64
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
good movie kate is so pretty in here and fresh faced love the drama
65
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
this is a awesome movie i can watch it over and over again, bruce is cute in here and whoever done this is talented and creative
66
End of Days 1999,  R)
67
Troy 2004,  R)
Troy
awesome movie pitt done a great job as achillis and he looked like a sun god
68
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
69
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
this is good and this is the movie when i first fell in love with clive owen lol, and keira knightley too she done a great job
70
300 2007,  R)
300
this was good but i think it couldve been better especially the way the preveiws make it look
71
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
great movie, screwed up family
72
Beauty and the Beast 1986,  G)
Beauty and the Beast
i meant to put the cartoon on here lol
73
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
very cute funny movie i love when she throws the ashtray at his head i lmao at that, and ashton does a great job in here
74
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut) ,  Unrated)
Xena: Warrior Princess - A Friend in Need (The Director's Cut)
love xena
75
Training Day 2001,  R)
Training Day
excellent movie, y does denzel always play parts with drugs he aint nuttin like that
76
ATL 2006,  PG-13)
ATL
someone talked me into watchin this and turned out to be a good movie
77
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
cute movie they are cute together
78
Halloween 1978,  R)
79
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
this was a good movie i love eminem, i remember going to the theatre and seein this with like 6 friends and it was great
80
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
i love this movie its great
81
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
American Pie 5: The Naked Mile
this movie wasnt that good
82
American Pie 1999,  R)
American Pie
all of these were hilarious
83
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
first 3 pies are the best movies
84
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
85
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
86
Grease 1978,  PG)
Grease
people will watchi this 4ever, and john will never look that hot again omg
87
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
excellent one of my favorites
88
The Cowboy Way 1994,  PG-13)
The Cowboy Way
great movie,
89
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
love will smith in this one, sad movie but so real of this mans life and what happens out ther everyday, the saddest part is when they had to stay nite in subway bathroom
90
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
all good
91
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
good movie some of it was boring and drawn out but i love the bug and dinosaur parts
92
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
love all these but the first is by far the best, trex made the movie, the part where the boy watches the cup ripple is the scariest part
93
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
94
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
95
Jurassic Park IV ,  Unrated)
96
Derailed 2005,  R)
Derailed
i just got this to see clive lol jk
97
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
The Wedding Planner
very cute movie and who doesnt love matt and jlo? cute story line
98
Poseidon 2006,  PG-13)
99
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
love this movie and story
100
The Banger Sisters 2002,  R)
The Banger Sisters
this is a good movie and reminds me of people i know
101
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
will and martin make a good team in this movie
102
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
love this movie will smith and martin act great together..has action and comedy!
103
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
does it get any hotter that vin and paul racing hot cars?
104
Double Jeopardy 1999,  R)
Double Jeopardy
judd does a great job in this one, what happened? her recent film sucked dont rent bug
105
Jeopardy - An Inside Look at America's Favorite Quiz Show 2005,  Unrated)
Jeopardy - An Inside Look at America's Favorite Quiz Show
one of the best game shows
106
Body Double 1984,  R)
Body Double
wierd movie but ok
107
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
excellent love travolta in here, sad and happy and realistic
108
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
hot bods and treasure wonderful movie
109
Michael 1996,  PG)
Michael
travolta is good in here too
110
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
one of the best cartoons ever
111
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
nowhere near the first but ok
112
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
great movie and prolly happens alot lol
113
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
this movie is so farfetched its rediculouly good
114
Doom 2005,  R)
Doom
love the game but the movie coulda been better
115
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
this is a freaky movie
116
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
cute and different
117
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
i love this movie too different look on superheroes
118
Domino 2005,  R)
Domino
hard to follow but knightley kicks butt
119
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
120
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
cute
121
Bring It On 2000,  PG-13)
122
Miami Vice 2006,  R)
123
Old School 2003,  R)
Old School
lots of people love this movie but its not one of my favs
124
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
i love this movie,"scotty doesnt know"..........has so many meanings to me lol. i laugh my ass off a t this one
125
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
alot of people wont watch this bc its in spanish and u have to read english subtitles but i tried it and loved it very peculiar but good
126
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
this was a rediculous movie thats so dumb u have to laugh
127
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
ha i use to be so scared of this movie when i was little, guess they made a good alien
128
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
this was a cute movie
129
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
these are diiferent movies but are still good, and ever since they were made other movie makers steal the air flyin fight scenes
130
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
alot of people dont like this movie, i love it very imaginitive and tom did a good job
131
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
jim carey does a good job in this one, however #2 isnt that good
132
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
love jack black good movie
133
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
the last one was really good i thought
134
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
one of the best movies ever who doesnt like this one
135
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
better that i thought it would be
136
Saving Private Ryan 1998,  R)
137
Batman Begins 2005,  PG-13)
138
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
139
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
an old school that s good still
140
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
cute girl movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments