My Favorite Movies


  loganha126's Rating My Rating
1
Underworld 2003,  R)
Underworld
The actress in this movie was so hot as a Vamp, I drooled when I watched her act.
2
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
She is even better in this movie
3
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
If you haven't seen them or bought them get them
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
If you haven't seen them or bought them get them
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
If you haven't seen them or bought them get them
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
If you haven't seen them or bought them get them
7
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
8
The Postman 1997,  PG-13)
9
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
If you love romance and the open range get this.
10
Teen Wolf 1985,  PG)
11
Teen Wolf Too 1987,  PG)
12
The One 2001,  PG-13)
13
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
If you haven't seen them or bought them get them
14
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
If you haven't seen them or bought them get them
15
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
If you haven't seen them or bought them get them
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
If you haven't seen them or bought them get them
17
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
If you haven't seen them or bought them get them
18
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
You have got to love this series, It is the best thing since sliced bread, lol
19
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
You have got to love this series, It is the best thing since sliced bread, lol
20
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
21
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
You have got to love this series, It is the best thing since sliced bread, lol
22
Mystery Men 1999,  PG-13)
23
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
24
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
25
Men of Honor 2000,  R)
26
Men in Black II 2002,  PG-13)
27
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
28
White Men Can't Jump 1992,  R)
29
Men With Guns 1998,  R)
30
A Few Good Men 1992,  R)
31
Men in Black 1997,  PG-13)
32
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
33
Three Kings 1999,  R)
34
Suicide Kings 1997,  R)
35
Three Amigos! 1986,  PG)
36
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Awesome F%#ing Movie, I would recommend this if you have not seen it.
37
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
Happened in my State, it was before my time.
38
The League of Gentlemen's Apocalypse 2005,  R)
39
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
Awesome movie, should be a must own.
40
Major League 3: Back to the Minors 1998,  PG-13)
41
Major League 1989,  R)
42
Major League 2 1994,  PG)
43
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003,  PG-13)
44
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004,  Unrated)
45
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006,  Unrated)
46
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
47
Desperado 1995,  R)
48
Starship Troopers 1997,  R)
49
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation 2004,  R)
50
Super Troopers 2002,  R)
51
George of the Jungle 1997,  PG)
52
George Of The Jungle 2 2003,  PG)
53
Jungle Book 1995,  G)
54
The Jungle Book 1967,  G)
The Jungle Book
Very good movie.
55
The Jungle Book 2 2003,  G)
56
The Beast Within 1982,  R)
57
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
I thought it was a very good movie I would recommend it to the family to watch.
58
Drive 1998,  R)
59
Only the Strong 1993,  PG-13)
60
The Neverending Story 1984,  PG)
61
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
62
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia 1994,  G)
63
Tales from the NeverEnding Story - The Gift 2001,  Unrated)
64
Blade 1998,  R)
65
Blade II 2002,  R)
66
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
The true Bad @ss movie
67
The Last Dragon 1985,  PG-13)
68
Enter the Dragon 1973,  R)
69
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
I thought this was a great kung fu movie and had a hidden story behind it.
70
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
71
Kiss of the Dragon 2001,  R)
72
Double Dragon 1994,  PG-13)
73
Bloodfist II 1990,  R)
74
Dragonheart 1986,  PG-13)
75
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
76
Mr. Magoo 1997,  PG)
77
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
78
Wrongfully Accused 1998,  PG-13)
79
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
80
Repossessed 1990,  PG-13)
81
Scary Movie 2000,  R)
82
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
83
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
Very good movie I loved it.
84
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
85
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
This is a funny movie if you do not own get it now you will not be disappointed
86
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp 1990,  G)
87
The Jetsons 1990,  G)
88
Sin: The Movie 2000,  Unrated)
89
One: The Movie 2005,  Unrated)
90
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Loved this movie, you have to get them
91
Garfield - The Movie 2004,  PG)
92
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
93
Dog Soldiers 2002,  R)
94
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
Loved this movie, you have to get it
95
Small Soldiers 1998,  PG-13)
96
Buffalo Soldiers 2001,  R)
97
The Last Warrior (The Last Patrol) 2000,  PG-13)
98
My Dog Skip 1999,  PG)
My Dog Skip
Loved this movie, you have to get it
99
Black Dog 1998,  PG-13)
100
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
Loved this movie, you have to get it
101
Who Am I? ,  PG-13)
102
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
103
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
104
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
105
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
106
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
107
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
108
Crime Story (Zhong an zu) (New Police Story) (Police Dragon) 1993,  R)
109
The Medallion 2003,  PG-13)
The Medallion
Loved this movie, you have to get it
110
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
The Accidental Spy (Te wu mi cheng)
Loved this movie, you have to get it
111
Jackie Chan's Project A ('A' gai wak) (Pirate Patrol) 1983,  PG-13)
112
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Loved this movie, you have to get it
113
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
Loved this movie, you have to get it
114
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Loved this movie, you have to get it
115
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
Loved this movie, you have to get it
116
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
117
Rumble in the Bronx 1996,  R)
118
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
119
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
120
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
121
Mr. Canton and Lady Rose (Ji ji) (Miracles) (Black Dragon) 1989,  PG-13)
122
The Protector 1985,  R)
123
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
Around the World in 80 Days
Not one of his better movies but a really good one for the kids.
124
The Tuxedo 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments