My Favorite Movies


  lockholm's Rating My Rating
1
The Court Jester 1956,  Unrated)
The Court Jester
A classic. Danny Kaye's best movie, with great songs, timeless scenes, and Basil Rathbone's scheming turn as the villain.
2
October Sky 1999,  PG)
October Sky
A real life story shoehorned neatly into an inspiring 2 hour plot arc - but very well done. Heartwarming science success story, gotta love it.
3
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
Great play, mostly great adaptation. Fun to watch over and over again.
4
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
6
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Full of subtle beauty. Hopeful and poignant. The train sequence near the end is dreamlike. My favorite of Miyazaki's movies.
7
Blazing Saddles 1974,  R)
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
I think this one's my favorite just because I've seen it the most. The Ewoks are pretty retarded, but the confrontation at the end makes it all worthwhile.
9
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Audrey Hepburn is beautiful, the costumes are amazing, and the songs are fun.
10
Sense and Sensibility 1995,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments