My Favorite Movies


  locaz7's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
SUPERB!!!!
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
one of the most perfect connection between novel and movie...the best
3
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
marlon brando...that's all
4
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
l'originale con Wilder era memorabile.Depp ha fatto un'interpretazione Cioccolosa!
5
Blow 2001,  R)
Blow
it feels you that u could be a legend whoever you are
6
American Beauty 1999,  R)
7
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
best war movie of the history
8
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Saint George Romero and what can i say about the zombie make up?GREAT
9
The Exorcist 1973,  R)
10
The Shining 1980,  R)
The Shining
Stepheng King + Stanley Kubrick?!
it's the perfect mix for another pshiicological-thriller...between horror and mystichism
11
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
what and incredible Wilder's performance...i'm still laughtin'

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments