My Favorite Movies
| lobrien2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jeremiah Johnson 1972, PG) |
|
| 2 |
Tinker, Tailor, Soldier, Spy (TV SHOW) 2004, Unrated) |
|
| 3 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 4 |
The Man Who Would Be King 1975, PG) |
|
| 5 |
The Edge 1997, R) |
|
| 6 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 9 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 10 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 11 |
Smiley's People , Unrated) |
|
| 12 |
The Andromeda Strain 1971, G) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 14 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 15 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 16 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 17 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 18 |
Mountains of the Moon 1990, R) |
|
| 19 |
Fahrenhype 9/11 2004, Unrated) |
|
| 20 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 21 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 22 |
Being There 1979, PG) |
|
| 23 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 24 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 25 |
Firefox 1982, PG) |
|
| 26 |
United 93 2006, R) |
|
| 27 |
World Trade Center 2006, PG-13) |



























