My Favorite Movies
| loafersguy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Beautiful Thing 1996, R) |
|
| 2 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 3 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 4 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 5 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 6 |
What's Up, Doc? 1972, G) |
|
| 7 |
The Boys in the Band 1970, R) |
|
| 8 |
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966, R) |
|
| 9 |
Giant 1956, G) |
|
| 10 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 11 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964, G) |
|
| 12 |
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963, G) |
|
| 13 |
Hush Hush Sweet Charlotte 2005, Unrated) |
|
| 14 |
Bus Stop 1956, Unrated) |
|
| 15 |
The Member of the Wedding 1952, Unrated) |
|
| 16 |
The Sundowners 1960, Unrated) |
|
| 17 |
A Star Is Born 1954, PG) |
|
| 18 |
Barefoot in the Park 1967, G) |
|
| 19 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 20 |
Radio Days 1987, PG) |
|
| 21 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 22 |
Auntie Mame 1958, Unrated) |
|
| 23 |
Terms of Endearment 1983, PG) |
|
| 24 |
Cannery Row 1982, PG) |
|
| 25 |
Back Street 1961, Unrated) |
|
| 26 |
The Marrying Kind 1952, Unrated) |

























