My Favorite Movies
| LLPaulJ's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 7 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 8 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 10 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 11 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 12 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 13 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 14 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 15 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 16 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 17 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 18 |
Fargo 1996, R) |
|
| 19 |
Primer 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Seven (Se7en) 1995, R) |




















