Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. LKVasco
  2. Linda

Give list a short description

  LKVasco's Rating My Rating
1
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
2
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Followed the book. Great portrail of Lewis's story
3
Jesus of Nazareth ,  Unrated)
Jesus of Nazareth
A great and acurate telling of a GREAT Love story
4
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
Very inspiring, love it.
5
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Awesome, Inspiring, Thanks Mel!
6
The Inn of the Sixth Happiness 1958,  Unrated)
The Inn of the Sixth Happiness
Awesome story of a GREAT LADY!!
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great movie, great portrail of Tolkien's works
8
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
One of Henson's very best
9
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
Greaty movie, I loved it
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Great filming and acting
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Great start to a classic
12
Star Wars ,  PG)
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Another Star Wars Great++++
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
A perfect ending to the epic. Would have like to have seen more between Anikin and Pateme
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
19
WALL-E 2008,  G)
20
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Hanson and Bowie, what an awesome combination!!!WOW
21
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
The Mists of Avalon
Great interpretation of the book
22
Merlin 1998,  PG)
Merlin
Interesting concept, good acting
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Awesome, all the way around. Great story, great acting.
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Great follow up. What an ending Want more
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
26
Cry, the Beloved Country 1995,  PG-13)
27
Dragonheart 1986,  PG-13)
28
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
Always a classic!!!
29
Elizabeth 1998,  R)
30
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
31
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Loved the filming, loved the singing, especially Gerard!!!
32
Evita 1996,  PG)
Evita
Love the music and Antonio with Madonna WOW!
33
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
Great combo, but I like the extended version BEST!!!
34
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Awesome
35
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
36
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
ONE OF MY ALL TIME FAVOEITES!!!
37
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Good start to a good trilogy
38
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Interesting developments and Always love Hugh!!!
39
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
A great End and the ending was very curious. Did anyone stay past the credits?
40
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Awesome story, a bit violent, but the lullaby in lovingly haunting
41
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
And the book is the frosting on the cake!
42
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
One of John and Maureen's very best!!!
43
The Magical Legend of the Leprechauns 1999,  Unrated)
The Magical Legend of the Leprechauns
A fun St. Paddy's Day adventure!!!
44
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
A wonderful Christmas Classic...I can still hear the bell...
45
The Secret of Roan Inish 1994,  PG)
The Secret of Roan Inish
What a magical time to share the hEART of Irish lore.
46
Fantasia 1940,  G)
Fantasia
This is the keeper, the real MAGIC of Walt Disney!!! He will live forever in the hearts of true Fantasianites
47
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
Every so fun!!! Great Don Bluth animation!!!
48
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
The Nothing must never be allowed to devour Fantasia. Keep the MAGIC flowing.
49
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
One of my great Wil favorites. He just keeps getting better and better
50
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
A very special story about what love can really be.
51
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Very interesting! Hugo was great!!! So was Natalie!!!
52
Dune 1984,  PG-13)
Dune
The Complete, uncut version was awesome, made sense
53
Dune 2002,  Unrated)
Dune
Good series, good acting
54
Children of Dune ,  Unrated)
Children of Dune
Interesting follow through, needs to be completed!!!
55
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
The Legend of Sleepy Hollow
Great Johnny Depp and Tim Burton combo
56
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
Great fun and what a lession
57
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
Interesting start to the saga.
58
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
Good end to the story. Great Vin acting!!!
59
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
Dark Fury - The Chronicles of Riddick
Interesting follow through. good animation
60
The Scarlet Pimpernel 1982,  Unrated)
The Scarlet Pimpernel
Great version of the classic. Great acting!!!
61
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
Fun time for all. Perry is awesome
62
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
Darby O'Gill and the Little People
Greatly loved and very magical
63
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
64
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
65
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
The Name of the Rose (Der Name der Rose)
Great mystery Movie
66
The Wind and the Lion 1975,  PG)
67
Sword of the Valiant - The Legend of Sir Gawain and the Green Knight 1983,  PG)
68
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
69
I Am David 2004,  PG)
I Am David
Very Interesting story line, well done
70
Major League 1989,  R)
Major League
Fun movie love to watch it
71
Major League 2 1994,  PG)
Major League 2
Good follow up movie
72
Major League 3: Back to the Minors 1998,  PG-13)
Major League 3: Back to the Minors
Loved Scoot..He was GREAT
73
The Bear 1988,  PG)
The Bear
I love wilderness movies!!!
74
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
Murder on the Orient Express
Extended version is best...A wonderful mystery
75
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Loved the story concept, even though it was subtitled.
76
A Man Called Peter 1955,  Unrated)
A Man Called Peter
Very inspiring and true!!!
77
Becket 1964,  PG-13)
Becket
A wonderful Burton/O'Toole Combo
78
A Man Called Horse 1970,  R)
A Man Called Horse
Awesome young Richard drama..love the story
79
Blackbeard's Ghost 1968,  G)
Blackbeard's Ghost
Funny great Peter comedy
80
The Lion in Winter 1968,  PG)
The Lion in Winter
Peter and Kathryn were GREAT and WONDERFUL TOGETHER!!!
81
Snow Queen 2002,  Unrated)
Snow Queen
Interesting and exciting twist
82
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Christian in the futureworld!!! Great
83
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
84
Stargate 1994,  PG-13)
Stargate
A Great SciFi adventure
85
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
Doctor Zhivago
A CLASSIC!!!
86
Maverick 1994,  PG)
87
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
88
Jersey Girl 2004,  PG-13)
89
An Ideal Husband 1999,  PG-13)
90
The Rock 1996,  R)
The Rock
Awesome Sean!!!
91
Entrapment 1999,  PG-13)
92
The Untouchables 1987,  R)
93
Highlander 1986,  R)
94
Finding Forrester 2000,  PG-13)
95
Marnie 1964,  PG)
96
The Presidio 1988,  R)
97
The Molly Maguires 1970,  PG)
98
End of the Spear 2005,  PG-13)
99
The Thirteenth Floor 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments