My Favorite Movies


  1. lkenty26
  2. laura

just some of my favourites

  lkenty26's Rating My Rating
1
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
THE BEST FILM IN THE WORLD
2
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
george clooney, brad pitt n matt damon.... wnt say nothin else :D
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
brilliant film, what betta combination of actors is there bt orli bloom n johnny depp
4
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
saw this ages ago, can remember really likin it
5
Bad Boys 1995,  R)
6
Men in Black II 2002,  PG-13)
7
Wild Wild West 1999,  PG-13)
8
Independence Day 1996,  PG-13)
9
Bad Boys II 2003,  R)
10
I, Robot 2004,  PG-13)
11
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
bit of a rip off of finding nemo but still good
12
Men in Black 1997,  PG-13)
13
Ali 2001,  R)
14
Enemy of the State 1998,  R)
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
16
Finding Neverland 2004,  PG)
17
Sleepy Hollow 1999,  R)
18
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
will smith is excellent bt i dont like that woman who is also in once upon a time in mexico
19
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
love it
20
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
saw this at the cinema, found it funny even tho it wasnt supposed to be! lol bt it was also very good!
21
The Ninth Gate 1999,  R)
22
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
brilliant film, its about rock so it has to b n jack black rules
23
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
sooooooooooooooo funny, i love this film, anotonio banderas is so cute lol, the lil cat! :D
24
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
love colin firth and hugh grant in this, but dnt like keira knightly bt the rest of it is v funny
25
American Pie 1999,  R)
American Pie
i didnt think it was brilliant bt it was quite funny
26
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
ABSOLUTELY AMAZING
27
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
very confusing
28
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
amzing film, bt took away a point coz didnt like kirsten dunsts performance in this, altho tobey maguire rocked!
29
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
jim carey again, i love him he's so funny. but it wasnt THAT gd
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
brilliant film, so sad bt brilliant, also because it has hayden christiansen
31
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
well what can i say, keanu reeves! :D lol nah, excellent film, cant stop watching it, (and cryin at the end of revolutions)
32
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i love this film, i cry every time! n it has heath ledger so ya know
33
The Neverending Story 1984,  PG)
34
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
35
Chocolat 2000,  PG-13)
36
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
excellent film! :D (jake gyllenhall)
37
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
38
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
39
The Land Before Time 1988,  G)
40
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
41
GoldenEye 1995,  PG-13)
42
Johnny English 2003,  PG)
43
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments