My Favorite Movies


  LizzieSecret's Rating My Rating
1
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This is one of the most beautiful movies I've ever seen! It's absolutely wonderful! Check it out, you're gonna love it too!^^
2
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Finally seen it! :D It was pretty much what I expected, though I think Krisrten Stewart didn't characterize Bella the way she's described in th book. Apart from that, it was a really great movie! C.H. thankfully managed to catch the dark humour as well as the personalities and environent. The actionscenes were pretty cool too^^ I'm already looking forward to the sequel!!
3
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Love it!
4
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
I think it's a very touching story about a family and their newfound friend. It's great!
5
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Wow, this one's is really good!
6
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Well, he has done it yet again. Johnny Depp is fantastic in this movie, both scaring and funny on the same time!
7
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
I just love it! It's so like Pride and Prejudice (of course9. I really enjoyed watching it!!
8
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Desperately want to see this, many of my favourite actors starres in this movie.^^ can't wait!
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Oh my... It did turn out just as I expected. Unfortunately... *cries*
But it was a damn good movie! Johnny Depp is fantastic as usual, but I also think that Bloom and Knightley performed a lot better in this one. Too bad it's the last one... or is it?
10
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Wow, this one's impressive! What if it actually is true!? Everyone who hasn't seen this, must see it! Its message could turn your entire world upside down...
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Well, what can I say? It was almost perfekt, although it was a little bit hard to keep up. I'm happy I wasn't disappointed. I thought it was great, and I will be sure to watch it again soon! Great performances from all the actors, extra credit to Helena Bonham-Carter, who did a great job playing our wicked Bellatrix.
12
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
First Indiana Jones film I've ever seen! Pretty exciting, but I wouldn't have minded if they left out the aliens... a bit exagorated...
13
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Pretty entertaining, a bit like Indiana Jones actually... No aliens though
14
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Better than I expected with an amazing twist in the end. Really worth watching. Although a bit slow in the beginning... Hm.
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
One of the absolute best movies I've ever seen!
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
17
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Wow... Do I need to say more?
18
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
This one's nerving, you don't know what will happen next
19
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Sounds both scaring and fun!
20
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Wow, better than I expected! A mix of magic and reality! Impressive.
21
Luther 2003,  PG-13)
Luther
What can I say...? It's brilliant.
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This is really a great story, seems real.
23
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
This one's scaring!!
24
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Love it!!! Wanna dance when I see it!
25
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
It's quite a creepy film, it seems unreal, but for the girl, it's not. Don't know how to describe it really.
26
Garfield - The Movie 2004,  PG)
27
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
It's magic.
28
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) 2004,  PG)
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban)
It's cartoon, but it's good cartoon
29
The Pink Panther 2006,  PG)
30
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
A good story
31
The Legend of Zorro 2005,  PG)
32
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Romantic, really!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments