My Favorite Movies
| lizzardb72688's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Arsenic and Old Lace 1944, Unrated) |
|
| 2 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R)
This is by far the most impressive movie I've ever seen. I know some people really dislike artsy movies like this one, but it managed to keep the creative genious subtle and not overbearing to the plot line. Not only does this movie make you feel like moving to France, it puts you in a position to say even if my life sucks, I can watch this movie and feel pretty damn good for a full 2 to 5 hours afterwards. |
|
| 3 |
Garden State 2004, R) |
|
| 4 |
The Third Man 1949, Unrated)
SO FREAKING AWESOME!!! Woah... I can't change my favorite movie of all time since it has been the same since elementary school, but this one would be it if I could. So the music is perfect... Orson Welles has the coolest voice... man... this movie totally rocked my socks off... the shadows... the cat... the sewer. Gah! It's so perfect!!! All of it!! I loved every single aspect of this movie. It had fast paced dialogue and creative camera angles and even the little kid was adorabe. I'm gonna have to give credit to Ryan for this one as well... but it really deserves the placement on top 100 movies of all time... number 1 if you ask me. |
|
| 5 |
The Defiant Ones 1958, Unrated) |
|
| 6 |
A Hard Day's Night 1964, G) |
|
| 7 |
Help! 1965, G) |
|
| 8 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 9 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 10 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 11 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 13 |
American History X 1998, R) |
|
| 14 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 15 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 16 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 17 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 18 |
Sin City 2005, R) |
|
| 19 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 21 |
Corrina, Corrina 1994, PG) |
|
| 22 |
Big 1988, PG) |
|
| 23 |
Driving Miss Daisy 1989, PG) |
|
| 24 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 25 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 26 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 27 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 28 |
Lilies of the Field 1963, Unrated) |
|
| 29 |
Sliding Doors 1998, PG-13) |
|
| 30 |
Mr. Holland's Opus 1995, PG) |
|
| 31 |
The Goodbye Girl 1977, PG) |
|
| 32 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 33 |
The Great Dictator 1940, G) |
|
| 34 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 35 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 36 |
Always 1989, PG) |
|
| 37 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 38 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 39 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 40 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 41 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 42 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 43 |
Bullitt 1968, PG) |
|
| 44 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 45 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 46 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 47 |
Barefoot in the Park 1967, G) |
|
| 48 |
The Muppet Movie 1979, G) |
|
| 49 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 50 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 51 |
Apollo 13 1995, PG) |
|
| 52 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 53 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 54 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 55 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 56 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 57 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 58 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 59 |
*batteries not included 1987, PG) |
|
| 60 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 61 |
The Money Pit 1986, PG) |
|
| 62 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 63 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 64 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 65 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 66 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 67 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 68 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 69 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 70 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 71 |
Crash 2005, R) |
|
| 72 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 73 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 74 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 75 |
Papillon 1973, PG)
This movie quickly climbed my list of favorites. Not only is Steve McQueen PHENOMENAL in it, the entire plot encompasses every single movie genre you can imagine. You have eating bugs, slitting throats, aligators, topless women, leppers, drugs, near death experiences, sharks, coconuts... seriously I was shocked there weren't aliens... this movie kicked so much ass I can not even believe it wasn't on the AFI top 100... |
|
| 76 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 77 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 78 |
In Bruges 2008, R) |
|
| 79 |
Hot Rod 2007, PG-13) |
|
| 80 |
Surf's Up 2007, PG) |
|
| 81 |
Kiss Kiss, Bang Bang 2005, R) |
|
| 82 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 83 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 84 |
Office Space 1999, R) |
|
| 85 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 86 |
In the Valley of Elah 2007, R) |
|
| 87 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 88 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 89 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 90 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 91 |
Proof 2005, PG-13) |
|
| 92 |
I Heart Huckabees 2004, R) |
|
| 93 |
Elf 2003, PG) |
|
| 94 |
Sideways 2004, R) |
|
| 95 |
The Kite Runner 2007, PG-13) |
|
| 96 |
Zodiac 2007, R) |
|
| 97 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 98 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 99 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 100 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 101 |
Good Bye, Lenin 2002, R)
A really sweet story taking place during the decline of socialism in Germany. A young man's mother, a socialist political figure who reviews clothing, has a heart attack and goes into an 8 month coma. During this time, the Berlin Wall is torn down and East and West Germany become united, changing daily lifestyles of once socialist households. When she awakes, doctors inform her son that any shock may cause her to die so he is forced to keep her from knowing the truth about her country. The story is humorously portrayed and beautifully executed with the help of Yann Tiersen's signature music. The acting was wonderful all the way around, including an adorable toddler, and the message was one that will warm your heart. I thoroughly enjoyed watching this film, and I will the next few times I see it as well. |
|
| 102 |
Mrs. Miniver 1942, Unrated)
This was the sweetest movie I've seen in a long time. I'm not usually one for mushy war stories but this was so uplifting (although tragic) it's just one of those movies that makes you realize how no matter how horrible things might become, you can find the best in everything. I really hope if I'm ever lucky enough to start my own family, I will have the strength and humor shown in this one. |
|
| 103 |
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929, Unrated)
Really amazing film. It seemed really ahead of its time, especially musically. I feel like this movie proves my theory of needing to know how to take good pictures in order to make a good movie. This was basically one of the first experimental, independent, documentaries that actually shows great camera tricks and how to produce them. Not only were some of the images shocking, but also breath taking and awe-inspiring. I found this film to be really well done seeing as there was no plot and no real actors and yet it captivated me and had me smiling, laughing, and wanting to see more. Really awesome! |








































































































movieguyryan posted 3 years ago
two words.....
surfs up.....
hmmm