My Favorite Movies
| lizt's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 2 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 3 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 4 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 5 |
Rambo III 1988, R) |
|
| 6 |
Grease 1978, PG) |
|
| 7 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 8 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 9 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 10 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 11 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 12 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 13 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 14 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 15 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 16 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 17 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 19 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 20 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 21 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 22 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 23 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 24 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 25 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 26 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 27 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 28 |
Schindler's List 1993, R) |




























