My Favorite Movies


  liznvic's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
The Sound of Music 1965,  G)
3
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
100% classical beautiful musical - oldie but a goodie
4
South Pacific 1958,  Unrated)
5
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
6
Oklahoma! 1955,  G)
7
North Country 2005,  R)
North Country
Charlize Theron plays such an endearing part in this movie, she actually converted me to become a fan!
8
The Man from Snowy River 1982,  PG)
The Man from Snowy River
This movie put Australia on the map and did us proud. Aussie Aussie Aussie Oi oi oi
9
Hans Christian Andersen 1952,  G)
10
The Five Pennies 1959,  Unrated)
The Five Pennies
They just don't make movies like this anymore
11
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
12
Carousel 1956,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments