My Favorite Movies


  1. lizap14
  2. lisa

Give list a short description

  lizap14's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
a realy nice movie. and it is sooooooooooooooo romantic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i boght it and i think it is realy good. It is like the best movie.
2
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
i love this movie. the little boy is so cute.
3
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
i guess it looks ok.
4
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
love leonardo!!!!! this movie was good. Ive seen it in my la class.:)
5
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
love Hillary. she is so pretty, and talented. i like her allot, plus i really like this movie it is so great! i guess i can give it a four star.
6
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
It was good. Probobly even better then High Scgool Musical.:)
7
Titanic Revealed 2004,  Unrated)
8
The Challenge 2003,  G)
9
Winning London 2001,  G)
Winning London
this movie was pretty good. liked it but not much because, i am so over the olsen twins an i'm little bord wtching ther movies now. and yeah i watched it in spanish. i didn't get much what they were saing but thats all rite. it was good. i am talking spanish classes because, i want to know 3 languages. so yeah. this is the end of my story. hope you liked it.
10
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
this movie was so great! and a little sad when the girls started making fun of her, and she started crying. but this movie was so great!
11
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
this movie was great! it was a little sad. but also verry good. YOU SHOULD WATCH IT!
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i realy want to see it.
13
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
It was so cute and girly. Loved it!!!!!!
14
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
i boght this movie it was sooooooooo cool. but after a wile it got sooooooo boring. but i still love it. it is on eof my favorate movies. YOU SHOULD SEE IT!!!!!!!!!!
15
Titanic 1953,  Unrated)
Titanic
want to see the old one too. probobly it will be as good as the new one.
16
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
i know every line in this movie. YOU SHOLD WATCH IT!
17
Titanic 1996,  PG-13)
Titanic
it looks kind dove scary. so no thanks.
18
Titanic 1943,  Unrated)
19
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
this movie was funny. but i didnt like is so much. so i can give it 3 and a half stars.
20
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
this movie was so good, and funny. i liked it so much! Amanda Bynes is so cool and funny in this movie. and at the end i cried because she finally got to dance with her dad.
21
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
this movie was great. and i saw it already a billions of times.
22
Winter Break (Snow Job) 2002,  R)
Winter Break (Snow Job)
this movie is all rite. i know every line in this movie.
23
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
tis movie was funny and good.
24
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
this movie was good.
25
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
this movie was great.
26
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
love this movie!!! one of my favorate movies.
27
Material Girls 2006,  PG)
Material Girls
this movie waz good.
28
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
i boght this movie it was grest. Josh is so cute!!! and i almost started crying when the girl lessly duyed. because it was kindove sad.
29
My Girl 1991,  PG)
My Girl
It waz okay.
30
My Girl 2 1994,  PG)
My Girl 2
Loved it!! It waz so good and cute and sweet...... :) I like it better then the first one.
31
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
this movie realy made me want to be a fashion disginer because the fashion show was amazing!
32
Miss Potter 2006,  PG)
Miss Potter
this movie is like a old movie. but it is verry good.
33
Firehouse Dog 2007,  PG)
Firehouse Dog
looks soooooooooofunny. and josh hucherson is soooooooooo cute.
34
Little Manhattan 2005,  PG)
Little Manhattan
guess it will be good.
35
Kicking & Screaming 2005,  PG)
Kicking & Screaming
i guess.
36
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
i love this movie!!!expesholy the part that the girls met their parents that they havent seen them in a long time. realy good movie!!! YOU SHOULD SEE IT!!!
37
Country 1984,  PG)
Country
want to see it.
38
Max Keeble's Big Move 2001,  PG)
Max Keeble's Big Move
it was pritty good and funny.
39
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
this movie was ok.
40
Cinderella III: A Twist in Time 2007,  G)
Cinderella III: A Twist in Time
it was soooo nice. and cute. love this movie. well not that much. but it was kool.
41
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
want to see it.
42
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
i guess.
43
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
live anne.
44
Holiday in the Sun 2001,  G)
Holiday in the Sun
it was ok. but after a wile it got sooooooooooo boring.
45
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
Journey to the Center of the Earth
never mind. i thoght that this is the movie whith josh hucherson. but who cares.
46
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
i boght this movie. i watched it billions of times it was sooooooo cool.
47
Little Secrets 2002,  PG)
Little Secrets
i soooooooo want to see it even doe it is sorta old.
48
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
i sooooooooooooo want to see this movie. i have the firs garfield. but it is sooooooooo borind rite now. but i think that this one will be good.
49
Stuart Little 1999,  PG)
Stuart Little
this movie is soooo funny and cute.
50
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
This movie was sooooooooo great! i love all the songs in it and practecly everything. but it is not the best movie i ever saw in my entire life so i will give it 4 star.
51
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
think that it will be great!
52
The Young Black Stallion 2003,  G)
The Young Black Stallion
love this movie. it is sutch a great story of friendship.
53
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
Wendy Wu: Homecoming Warrior
i liked this movie. but the only thing i didnt like about it theat i hate magic stuff happening in the move. but it was good. and i totaly love the fighting scens.
54
Invincible 2006,  PG)
Invincible
i boght this movie and i liked it because, i love football.
55
Samantha - An American Girl Holiday 2004,  Unrated)
Samantha - An American Girl Holiday
i boght this movie and it was pritty good.
56
Sleepover 2004,  PG)
Sleepover
so want to see it!!!!!!!!!!!!!!111
57
Little Women 1994,  PG)
Little Women
THTE BEST OLD STYLE MOVIE EVER! THIS MOVIE IS SOOOOO SAD AND REALY ROMANTIC TO. YOU TOTALY SHOULD WATCH IT. I BET YOU WONT BE SORRY.
58
Lassie 2005,  PG)
Lassie
looks good.
59
Lassie 1994,  PG)
Lassie
this is totaly sooooo good.
60
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause
oh i like santa clause.
61
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
LOVE THIS SANTA CLAUSE MOVIE. AND I ALSO LIKE JACK FROST. HE IS SUTCH A BAD BOY.
62
The Santa Clause 1994,  PG)
The Santa Clause
ooooooooohhhhhhhhhhhh i soooooooooooooooooo want to see this movie it is soooooooo funny. because all santaclause movies are sssssssssssssssssssssssssoooooooooooooooooooooooooooo halarious.
63
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
i boght this movie and it was wierd and gross. Didn't like it. But I'll still give it a star.
64
Failure to Launch 2006,  PG-13)
Failure to Launch
i boght this movie and i think that it is good.
65
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Funnyyyyyyyy:)lol
66
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
It was cute and funny. :)
67
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Lol funny. :)
68
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
i sooooooooooo want to see this movie!
69
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
this movie waz great.
70
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
love the cartoon peter pan and i liked the movie too. but not all the parts in the movie. some parts were good and some of them i didnt like. but peter pan in this movie was soooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo cute. i like his smile.
71
Peter Pan 1999,  Unrated)
Peter Pan
peter pan is good.
72
Peter Pan 1924,  Unrated)
Peter Pan
if ti would be good. then i would like it.
73
Peter Pan 1960,  Unrated)
Peter Pan
i like peter pan.
74
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
love it. when i was little i loved it. and i even love it rite now to. it is sooooo cute and funny.
75
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
looks like a good movie.
76
Bring It On: In It to Win It 2007,  PG-13)
Bring It On: In It to Win It
looks good and in fact it is. a realy good movie. i saw all the four bring it on movies and this one is probobly the best one.
77
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
this movie was sooooooo cool and good. the prince in the movie was so cute and good. you should watch this movie!
78
The Prince and Me 2 2005,  PG)
The Prince and Me 2
i soooooooo want to see this movie too. the first one was good. so i bet the seccond one is good too.
79
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
want to see it.
80
Blue Streak 1999,  PG-13)
Blue Streak
oh this movie was sooooooo halerious! i watched it at school. cause, my friend brot it. and it was so funny.
81
Baby's Day Out 1994,  PG)
Baby's Day Out
oh this movie is great and funny. i own it. and i think that it is so cute because of the little babie. you should watch it. totaly.
82
Radio 2003,  PG)
Radio
ohhhhhhhhhhh i just lllllllllllllllllllllllllllllllloooooooooooooooooooooooooooooovvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! this movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!! it is sooooooooooooooooooooooooooooo great. i just totaly love it. YOU SHOULD SEE IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
83
Joseph - King of Dreams 2000,  PG)
Joseph - King of Dreams
love this movie it is soooooooooo great. i boght it and it was good.
84
Flicka 2006,  PG)
Flicka
lllllllllllllllllllooooooooooooooovvvvvvvvvvvvvvvvveeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee the movie flika. it is so great. and fun.
85
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron
love spirit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! so cool.
86
The Greatest Story Ever Told 1965,  G)
The Greatest Story Ever Told
i so want to see this movie. it is so great! because i know that jeasous dyed for us on the cross. so i totaly want to see this movie! even thoe i never saw it before i will still rate it. and i give it five star!!!
87
The Nativity Story 2006,  PG)
The Nativity Story
it hink tat i saw this movie somewhere and it was realy good. because, i am christian.
88
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
this movie showed me how god realy loves us.
89
Flipper 1996,  PG)
Flipper
this movie was great. i loved the dolphin. it was so cute.
90
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
Mouse Hunt (Mousehunt)
OHHHHHHHHH I KNOW THIS MOVIE. MY DAD BOGHT IT BUT SOMEONE BROKE IT. BUT IT WAS A REALY HALERIUS MOVIE.
91
Switching Goals 1999,  G)
Switching Goals
this movie is good. it was fun but a little boring right now.
92
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
i have this movie at home and it is so great.
93
Billboard Dad 1998,  G)
Billboard Dad
i boght this movie and it was great. probobly the funniest.
94
Getting There 2002,  G)
Getting There
sutch a funny movie. probobly the funniest that mary-kate and ashly have ever made.
95
When in Rome 2002,  G)
When in Rome
i think that this is the best Mary-kate and ashly movie that they have ever made.
96
New York Minute 2004,  PG)
New York Minute
love this movie!!!!!!!!!! i am a total olsen fan i think that they are just soooooooooo cute.
97
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
think i saw it.
98
Home Alone 3 1997,  PG)
Home Alone 3
i have this movie. i love it. it is sooooooooooooo amazing. and funny.
99
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
Atlantis - The Lost Empire
love this movie. it is one of my favoratte ones.
100
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
looooooooooooooove this movie!!!!!!!!! well not that much as i love channing. he is a total hottie.
101
Atonement 2007,  R)
Atonement
my friends say that this movie is so good. so if it is then i would probably want to see it. i think that it is sooooooooo good.
102
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
looks good. and yeah i want to see it because of Robbert Huffman.
103
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
i don't know i this is a good move but if it is funny then i would want to see it. But for now I'm not interested.
104
Dennis the Menace Strikes Again 1998,  G)
Dennis the Menace Strikes Again
i bought this movie like a very long time ago. it first i thought that it was funny. but then after a wile, it got a little boring. but when my dad saw it he just like completely liked it because, he thought that it was such a funny movie. well it is still good. so i will give it a four star.
105
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
LOVE kate winslet! this movie is so romantic. yuo should totaly watch it. it is almost like pride and pregidice.
106
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
I love love love it! Sooo good and cute:)
107
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
heh. this movie is so funny. and weird.
108
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
This movie was fine. Kinda sad but still good.
109
Little Children 2006,  R)
Little Children
oh please this movie is so probably not good for little children. so why did they actually named it little children.
110
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
looks funny.......and cool. and cute.

ahhhhhh this movie was so cute. the chipmonks are so adorable!!!!!!!
111
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
this movie was so good.
112
Jumper 2002,  Unrated)
Jumper
no thanks.
113
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
The Nanny Diaries
hope this movie is good.

this movie was pretty good:)
114
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
this movie is like the BEST dancing movie EVER!!!!!!!!!! i just rented it from the library and it was the BEST! Antonio Banderas is soooooooooo sweet in that movie! i completely liked him!!!

Plot: Inspired by a true story, Antonio Banderas stars as internationally acclaimed ballroom dancer Pierre Dulane. The film revolves around a professional dancer who volunteers to teach in the New York City...( read more read more... ) public school system. But when his classic methods clash with his students' hip hop instincts, he teams up with them to create a new style of dance and becomes their mentor in the process. "Take the Lead" co-stars Alfre Woodard and marks the feature directing debut of veteran music video helmer Liz Friedlander.
115
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
looks sorta good.
116
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
this movie was pretty good. and sorta funny.
117
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
Cadet Kelly
looks like a good movie.

I liked this movie. :) waz good.
118
Agent Cody Banks 2003,  PG)
Agent Cody Banks
looks like a good movie.

this movie waz soooooo great!!! loved it!!!!!!!!
119
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
love zac! he looked soo cute in black hair. better then when he is a Blondy. this movie is great!
120
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
sweet. not.
121
Are We There Yet? 2003,  PG)
Are We There Yet?
funny.heh. i saw this movie at school. and it was like so funny.
122
Are We Done Yet? 2007,  PG)
Are We Done Yet?
looks so great! and funny.
123
Whatever It Takes 2000,  PG-13)
Whatever It Takes
looks good. and Shane west looks sorta cute on the cover. heh. lol:)xoxo.

Whatever It Takes initially seems little more than another comedy with impossibly attractive teenagers trying to get into each other's pants. Ryan (Shane West) is a bit of a geek with eyes for ...( read more read more... )the school sex bomb, Ashley (Jodi Lyn O'Keefe), which induces cringing in his neighbor and best friend, Maggie (Marla Sokoloff), a cute intellectual girl. But popular jock Chris (James Franco) has his eye on Maggie, and he offers to help Ryan win Ashley if Ryan will help Chris woo Maggie. So begins a two-headed variation on Cyrano de Bergerac; Ryan composes soulful e-mails for Chris, and Chris advises Ryan to treat Ashley like dirt, which seems to be the only way to get her attention.

At first, neither finds it easy to change their ways; Chris comes on too strong, and Ryan is too nervous to be a jerk. But as they start to succeed, Ryan begins to see Maggie in a new light and wonders if he's pursuing the right girl. Which could all be very standard and shallow, but as the story unfolds the movie examines staying true to yourself and finding self-worth in surprisingly trenchant and unpreachy ways. Which is not to say that Whatever It Takes is high-minded--everyone's excessively good-looking and prone to wearing tight or revealing clothing, and there's a subplot about a kid who aspires to achieve school immortality through a topnotch prank. But the movie offers more than you might expect, which sets it apart from many of the recent swarm of teen flicks. --Bret Fetzer
124
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
\this movie was so funny. first she was lucky but after he kissed her he stoled her luck. then she was trying to find the guy and she never found him. but later she did. this movie is so great! u should watch it.
125
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
this movie was so good, interesting and at the end it was soooooo sad because, i was hoping that the guy would marry on that guy that she ran off with. but actually she didn't. and that was so sad. so i give this move a five star!
126
The Haunting Hour: Don't Think About It 2007,  PG)
The Haunting Hour: Don't Think About It
no thanks. but Cody is cute.
127
Hoot 2006,  PG)
Hoot
it was so great. and i love Cody. he is just such a cute.
When a Montana boy moves to Florida and unearths a disturbing threat to a local population of endangered owls, three middle-schoolers take on greedy land developers, corrupt politicians, and clueless ...( read more read more... )cops. Determined to protect his new environment, the boy and his friends fight to prevent the adults from making a big mistake.
128
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
The Cheetah Girls
This movie waz good. Liked it! But the seccond in my oppinion is a lil better. :)
129
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
it is so hott. i saw half way to the end. and it was pritty good. so the end will be good. and it was good. and it was sad because, the little boy skinny got killed. but this movie was verry cool. and nice.
130
Cuttin' Da Mustard 2007,  PG-13)
Cuttin' Da Mustard
i'm not so sure but i think that this is the movie about the girls playing volleyball and stuff. if yes then i want to see it.
131
Nim's Island 2008,  PG)
Nim's Island
looks like a pretty good childish movie.


It was a great childish action movie. I liked it. It was a great heartwarming story.
132
Bambi 1942,  G)
Bambi
boring but used to like it. it is so cute.:)xoxo.
133
Prom Night 2008,  PG-13)
Prom Night
looks like a weird movie but it is probably good.
134
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
I like it. it is so good and funny. you should watch it!!! Love Anne and Julie.
135
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
This move was soooooooooo sad and at the other time it was very good. you should see it and i bet you will like it.

Plot: Each spring in the little port town of Beaufort, North Carolina, when the wind smells of pine and salt and the sea, Landon Carter remembers his senior year at Beaufort High and Jamie Sullivan, the gir...( read more read more... )l who changed his life... Serious and conservative, Jamie is the daughter of the town's Baptist minister and not afraid of letting people know that her faith is the most important part of her life, even if it cost her some friends. After a harmless prank goes terribly wrong, Landon is forced to tutor a young student at a poor school and participate in the Drama Club's spring play - two activities the principal hopes will teach him some humility. They also happen to throw him into close contact with Jamie. Clearly in over his head, Landon is forced to ask her for help. Soon, against his own expectations, Landon finds himself falling in love with this outwardly plain girl who possesses a passion for life he never imagined possible.
136
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
this movie looks good. so yeah i want to see it.

this movie was really good. I loved it!!!!!
137
License to Wed 2007,  PG-13)
License to Wed
looks funny. so yeah.
138
Brother Bear 2 2006,  G)
Brother Bear 2
heh it was so cute and funny. but it is sort of boring.
139
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
This movie is like my number 1 movie. because it is soooooooo good and romantic!
140
Pride and Prejudice 2003,  PG)
141
Pride and Prejudice 1940,  Unrated)
Pride and Prejudice
if it is almost the same as the new one.
142
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
this movie was so funny.
143
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Loves it! It was so much better then the seccond one. It was blond funny and gurlyyy. So yehhhhh.
144
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
this movie is so good.
Plot: An Indian family in London tries to raise their soccer-playing daughter in a traditional way. Unlike her traditional older sister, Pinky, who is preparing for a lavish Indian wedding and a lifetime of...( read more ) cooking the perfect chapati, Jess dreams of playing soccer professionally, like her hero David Beckham. Wholeheartedly against Jess' unorthodox ambition, her parents eventually reveal that their reservations have more to do with protecting her, than with holding her back. When Jess is forced to make a choice between tradition and her beloved sport, her family must decide whether to let her chase her dream--and a soccer ball--or follow a more orthodox path.
145
Carolina 2004,  PG-13)
Carolina
this movie looks so good.
146
Robots 2005,  PG)
Robots
heh robats looks boring.
147
Penelope 2006,  PG)
Penelope
looks funny. want to see it.
148
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
this movie is great. i wish that i could see it.


Well now I've seen it and it was okay but sorta creepy and all. But it was really sweet. So I liked it.
149
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
looks soooooooooo stupid or not. i guess. it looks girly.

no this movie was pretty good. i liked it. it was girly. but i like girly movies. well i like to watch them sometimes. and this one turned out good.
150
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
this movie ws so wierd. but i still liked it.
151
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Waz wierd.
152
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
this movie is so fairytailish. I liked it in some way and at the other I kundove didn't.
153
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
so good. i like it allot!!!! it is almost the same as pride and pregidice. it is so nice and cool.:)xoxoo.
154
Into the West 1993,  PG)
Into the West
there is this movie into the west that i watched at school. it was so gross. but this one is probobly not close to that one. because thatone was like reated r. and this one is pg.
155
Blow Dry 2000,  R)
Blow Dry
i so want to see this movie. the boy in this movie is so cute and the girl is too.
156
Selena 1997,  PG)
Selena
we are watching this movie at school rite now and it is pretty good. and i be it will be good later on.


i love this movie it is so good. it is much better thn i thoght. but at the end it is sort of sad. but i still liked it.
157
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea) 1987,  G)
Anne of Green Gables - The Sequel (Anne of Avonlea)
this was such a cute movie................................you shouldtotaly watch it. its on 4 dvd's. it is about a girl when her perents left her or they died. i don't realy remmber. but then this woman adopted her. oh first that lady wanted a boy gut it turned ot that that little babie was a girl so yeah. she still kept her. when the girl grew up she wanted to become a writer and stuff . but she real became a theacher and a writer.and this guy fel in love with her. but she did't realy lke him. he proposed to her but she didn't wan to say yes. because,se didn't like him. anyways, alost at the end of the story the guy that loved her got sick and stuff. and when she came to visit him he got better in a day or 2. so they finaly got married. and then he went to war and stuff. but he was still alive. so yeah. this is the end of my litte stry about the movie i hope yu will like it and hope you will want to watch this movie someday in yuor lif. bacause, this movie is very good.

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. lizap14
    lizap14 posted 4 years ago

    kool movies!

  2. lizap14
    lizap14 posted 4 years ago

    Hey check out my movies hope you like them and hope you leave me a comment.