Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  liz25rose's Rating My Rating
1
Pretty Woman 1990,  R)
2
Unfaithful 2002,  R)
3
The Jackal 1997,  R)
4
Primal Fear 1996,  R)
5
Autumn in New York 2000,  PG-13)
6
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
7
The Hunting Party 2007,  R)
8
Internal Affairs 1990,  R)
9
Red Corner 1997,  R)
10
Final Analysis 1992,  R)
11
American Gangster 2007,  R)
12
Training Day 2001,  R)
13
Déjà Vu 2006,  PG-13)
14
Man on Fire 2004,  R)
15
The Manchurian Candidate 2004,  R)
16
The Bone Collector 1999,  R)
17
Philadelphia 1993,  PG-13)
18
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
19
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
20
Crimson Tide 1995,  R)
21
Glory 1989,  R)
22
The Siege 1998,  R)
23
Malcolm X 1992,  PG)
24
Fallen 1998,  R)
25
The Hurricane 1999,  R)
26
Courage Under Fire 1996,  R)
27
The Preacher's Wife 1996,  PG)
28
Mississippi Masala 1991,  R)
29
The Book of Eli 2010,  R)
30
The Taking of Pelham 1 2 3 2009,  R)
31
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
32
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
33
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
34
Sophie's Choice 1982,  R)
35
One True Thing 1998,  R)
36
Erin Brockovich 2000,  R)
37
Closer 2004,  R)
38
Stepmom 1998,  PG-13)
39
Conspiracy Theory 1997,  R)
40
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
41
Entrapment 1999,  PG-13)
42
The Presidio 1988,  R)
43
The Untouchables 1987,  R)
44
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
45
The Hunt for Red October 1990,  PG)
46
I Am Legend 2007,  PG-13)
47
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
48
Independence Day 1996,  PG-13)
49
Enemy of the State 1998,  R)
50
I, Robot 2004,  PG-13)
51
Hitch 2005,  PG-13)
52
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
53
Pulp Fiction 1994,  R)
54
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
55
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
56
1408 2007,  PG-13)
57
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
58
Coach Carter 2005,  PG-13)
59
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
60
Black Snake Moan 2007,  R)
61
xXx: State of the Union 2005,  R)
62
The Negotiator 1998,  R)
63
Patriot Games 1992,  R)
64
Out of Sight 1998,  R)
65
Rules of Engagement 2000,  R)
66
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
67
The Shawshank Redemption 1994,  R)
68
Seven (Se7en) 1995,  R)
69
Along Came a Spider 2001,  R)
70
Outbreak 1995,  R)
71
Kiss The Girls 1997,  R)
72
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
73
Amistad 1997,  R)
74
Hard Rain 1998,  R)
75
The Contract 2007,  R)
76
The Hunting of the President 2003,  Unrated)
77
Arlington Road 1999,  R)
78
The Silence of the Lambs 1991,  R)
79
Red Dragon 2002,  R)
80
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
81
Hannibal 2001,  R)
82
Fracture 2007,  R)
83
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
84
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
85
Proof 2005,  PG-13)
86
The Edge 1997,  R)
87
Instinct 1999,  R)
88
The Remains of the Day 1993,  PG)
89
Nixon 1995,  R)
90
A Change of Seasons 1980,  R)
91
The Innocent 1993,  R)
92
The Trial 1993,  PG-13)
93
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
94
The Green Mile 1999,  R)
95
Road to Perdition 2002,  R)
96
You've Got Mail 1998,  PG)
97
Apollo 13 1995,  PG)
98
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
99
The Sting 1973,  PG)
100
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
101
The Verdict 1982,  R)
102
The Long, Hot Summer 1958,  Unrated)
103
Absence Of Malice 1981,  PG)
104
Twilight 1998,  R)
105
The MacKintosh Man 1973,  PG)
106
The Glass Menagerie 1987,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments