My Favorite Movies


  littleturtle1009's Rating My Rating
1
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
2
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
3
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
4
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
5
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
6
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
7
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
8
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th 2008,  Unrated)
9
Sleepaway Camp 1983,  R)
10
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers 1988,  R)
11
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland 1989,  R)
12
Return to Sleepaway Camp 2008,  R)
13
Halloween 1978,  R)
14
Halloween II 1981,  R)
15
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
16
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
17
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
18
Halloween H2O 1998,  R)
19
Halloween 2007,  R)
20
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
21
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
22
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
23
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
24
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait 1988,  Unrated)
25
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth 2000,  Unrated)
26
The Amityville Horror 1979,  R)
27
Amityville II: The Possession 1982,  R)
28
Amityville 3-D 1983,  PG)
29
Amityville IV: The Evil Escapes 1989,  R)
30
Amityville: Dollhouse 1997,  R)
31
Night of the Demons 1988,  R)
32
Night of the Demons II 1994,  R)
33
Night of the Demons III (Demon House) 1997,  R)
34
When a Stranger Calls 1979,  R)
35
When a Stranger Calls Back 1993,  R)
36
Prom Night 1980,  R)
37
Hello Mary Lou: Prom Night II 1987,  R)
38
Prom Night III: The Last Kiss 1989,  R)
39
Candyman 1992,  R)
40
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
41
The Slumber Party Massacre 1982,  R)
42
Slumber Party Massacre II (Don't Let Go) 1987,  R)
43
Slumber Party Massacre III (Stab in the Dark) 1990,  R)
44
The Hills Have Eyes 1977,  R)
45
The Hills Have Eyes, Part 2 1985,  R)
46
The Hills Have Eyes 2006,  R)
47
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
48
The Dentist 1996,  R)
49
The Dentist 2: Brace Yourself 1998,  R)
50
Hellraiser 1987,  R)
51
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
52
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
53
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
54
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
55
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 1987,  R)
56
Leprechaun 1993,  R)
57
Leprechaun 2 1994,  R)
58
Leprechaun 3 1995,  R)
59
Leprechaun 4 - In Space 1996,  R)
60
Psycho 1960,  R)
61
Psycho II 1983,  R)
62
Psycho III 1986,  R)
63
Psycho IV: The Beginning 1990,  R)
64
Pumpkinhead 1988,  R)
65
Pumpkinhead II: Blood Wings (Pumpkinhead 2: The Demon Returns) 1994,  R)
66
Bride of Chucky 1998,  R)
67
Seed Of Chucky 2004,  R)
68
Children of the Corn 1984,  R)
69
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
70
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
71
976-Evil 1989,  R)
72
976-Evil II 1991,  R)
73
The Gate 1987,  PG-13)
74
The Gate II: Trespassers (Gate 2: Return to the Nightmare) 1992,  R)
75
Trilogy of Terror 1975,  R)
76
Trilogy of Terror II 1996,  R)
77
Final Destination 2000,  R)
78
Final Destination 2 2003,  R)
79
Final Destination 3 2006,  R)
80
Saw 2004,  R)
81
Saw II 2005,  R)
82
Saw IV 2007,  R)
83
Saw V 2008,  R)
84
Hostel 2006,  R)
85
Hostel: Part II 2007,  R)
86
28 Days Later 2002,  R)
87
28 Weeks Later... 2007,  R)
88
The Last House on the Left 1972,  R)
89
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
90
Happy Birthday to Me 1980,  R)
91
My Bloody Valentine 1981,  R)
92
Motel Hell 1980,  R)
93
Parents 1989,  R)
94
Maniac Cop 1988,  R)
95
Maniac Cop 2 1990,  R)
96
Maniac Cop 3: Badge of Silence 1993,  R)
97
Maniac! 1980,  R)
98
Fright Night 1985,  R)
99
Hell Night 1981,  R)
100
Burnt Offerings 1976,  R)
101
Terror Train 1980,  R)
102
Witchboard 1985,  R)
103
Witchboard 2: The Devil's Doorway (Witchboard: The Return) 1993,  R)
104
Trick or Treat 1986,  R)
105
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
106
Deadly Friend 1986,  R)
107
Dr. Giggles 1992,  R)
108
Monkey Shines: An Experiment In Fear 1988,  R)
109
The Entity 1982,  R)
110
Alice, Sweet Alice (Communion) 1976,  R)
111
Mirror Mirror 1990,  R)
112
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
113
American Psycho 2000,  R)
114
The Last Horror Movie 2003,  R)
115
Tales from the Crypt 1972,  PG)
116
The Vault of Horror (Tales from the Crypt, Part II) 1973,  R)
117
Ginger Snaps 2000,  R)
118
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
119
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
120
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
121
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments