My Favorite Movies


  littlekdragon's Rating My Rating
1
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
2
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005,  R)
3
The Intercepting Fist 2001,  Unrated)
4
Bruce Lee and Kung Fu Mania 2001,  Unrated)
5
The Crow 1994,  R)
6
Game of Death 1978,  R)
7
Si wang ta (Game of Death II) 1981,  R)
8
Enter the Dragon 1973,  R)
9
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
10
Van Helsing 2004,  PG-13)
11
Rapid Fire 1992,  R)
12
Kickboxer 5: The Redemption 1994,  R)
13
Street Fighter Zero (Street Fighter Alpha) 1999,  Unrated)
14
Rush Hour 1998,  PG-13)
15
Sakura Wars 1997,  Unrated)
16
The Mummy 1999,  PG-13)
17
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
18
The Wicker Man 2006,  PG-13)
19
Hero 2002,  PG-13)
20
Sleepy Hollow 1999,  R)
21
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
22
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
23
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
24
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
25
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
26
Doragon bôru Z 1: Ora no Gohan wo kaese (Dragon Ball Z: Dead Zone) 1997,  Unrated)
27
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000,  Unrated)
28
Doragon bôru Z 4: Super saiyajin da son Gokû (Dragon Ball Z: Lord Slug) 1991,  Unrated)
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
30
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
31
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
32
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
33
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
34
Kiss of the Dragon 2001,  R)
35
Romeo Must Die 2000,  R)
36
Black Mask 1997,  R)
37
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) 1995,  R)
38
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
39
The Medallion 2003,  PG-13)
40
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
41
City Hunter (Sing si lip yan) 1992,  PG-13)
42
The Protector 1985,  R)
43
Jing wu men (Fist of Fury) ,  R)
44
Ice Age 2002,  PG)
45
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
46
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
47
Samurai X - The Motion Picture (Rurôni Kenshin: Ishin shishi e no Requiem) 2001,  Unrated)
48
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
49
Saw II 2005,  R)
50
Madagascar 2005,  PG)
51
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
52
Street Fighter Alpha - Generations 2005,  Unrated)
53
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
54
Spider-Man 2002,  PG-13)
55
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
56
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
57
Fantastic Four 2005,  PG-13)
58
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
59
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
60
Born to Defense 1986,  R)
61
Gei ba ba de xin (My Father is a Hero) (Jet Li's The Enforcer) 1995,  R)
62
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
63
Once Upon a Time in China 1991,  R)
64
The Shaolin Temple 1982,  Unrated)
65
The One 2001,  PG-13)
66
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
67
The Bodyguard From Beijing ,  R)
68
Once Upon a Time in China 3 (Wong Fei Hung ji saam: Si wong jaang ba) 1993,  R)
69
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
70
Once Upon a Time in China and America 1997,  Unrated)
71
The Evil Cult ,  Unrated)
72
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) 1990,  PG-13)
73
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
74
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987,  R)
75
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
76
The Accidental Spy (Te wu mi cheng) 2001,  PG-13)
77
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
78
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
79
Rumble in the Bronx 1996,  R)
80
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
81
The Tuxedo 2002,  PG-13)
82
Supercop 2 (Chao ji ji hua) (Police Story 3: Supercop 2) 1993,  R)
83
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
84
The Myth (San wa) 2005,  PG-13)
85
The Lion King 1994,  G)
86
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
87
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
88
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
89
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
90
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
91
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
92
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
93
Ghost Rider 2007,  PG-13)
94
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
95
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
96
TMNT 2007,  PG)
97
Final Fantasy X-2 2003,  Unrated)
98
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
99
Last Order: Final Fantasy VII 2005,  Unrated)
100
The Wrestler 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments