Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  littlebrasco's Rating My Rating
1
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Too Funny!
2
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Best Batman Movie Yet!
3
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
What else can I say but Bruce Willis, lots of ass whippins, tons of shit blowin up
4
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
Thomas Janes performance is phenomenal
5
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
This movie had it all action, comedy, a love story al be it pretty lame it was in there and of course it had Bruce.
6
Snatch 2001,  R)
Snatch
This is one movie I never get tired of seeing
7
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
Dave Chappelle doing what he does best. Making me laugh my ass off
8
Scarface 1983,  R)
Scarface
Holy Shit, this movie is killer. enough said.
9
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
This movie rivals The Godfather as the best Mafioso style movies of all time.
10
The Departed 2006,  R)
The Departed
My god what a fuckin movie. I'm not a big Leo fan but, DAMN, he was good all around excellent preformances from everyone in this movie and a very captivating storyline.
11
Friday After Next 2002,  R)
Friday After Next
By far the best of the series. Mike Epps and Ice Cube are a perfect comedy duo
12
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I'm not gonna say this was the best Bond movie yet but, WOW!, Daniel Craig IS the "new" Bond what an awesome movie excellent remake on the whole 007 legend.
13
Next Friday 2000,  R)
14
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
15
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Vince Vaugn is absolutely hysterical
16
Heat 1995,  R)
Heat
What a great action flick. If you like "Bobby D" you'll love this one
17
Friday 1995,  R)
18
Crank 2006,  R)
Crank
I'm a little biased on this one Jason Stratham is one of my favorite actors but this was a "cool" movie in the way the cinematography was done to the witty banter in the movie also it had some pretty damn cool action sequences. The storyline was pretty standard as were the performances by the supporting cast.
19
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
The smartest stoner comedy I've ever seen. Pretty damn funny too
20
Blade 1998,  R)
21
Old School 2003,  R)
22
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
23
Zoolander 2001,  PG-13)
24
How High 2001,  R)
25
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
26
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
27
I Spy 2002,  PG-13)
28
Super Troopers 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments