My Favorite Movies
Movies I can't get enough of!
| LitelBluHli's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 2 |
Across the Universe 2007, PG-13)
I have to admit, after watching it again for the second time I enjoyed it much more. The film itself takes you onto this beautiful journey, literally. The singing worked well; it wasn't too much to where you got sick and tired of it. There were many interesting characters in it as well. Definitely worth a watch!! I'm adding this to my favorites list. |
|
| 3 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13)
Different from what I expected to be, but so much more. I'm a total Tom and watching their relationship made me understand relationships in general much more; specifically my own and I'm pretty sure it'll do the same for others who have been in similar situations. Very unique and realistic; THIS IS NOT A LOVE STORY. THIS IS A STORY ABOUT LOVE. Levitt and Deschanel worked very well together; they were adorable as a couple. A definite keeper when it comes out on DVD. |
|
| 4 |
The Outsiders 1983, PG)Classic! Loved both the book and movie! |
|
| 5 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 6 |
American History X 1998, R) |
|
| 7 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 8 |
Let the Right One In 2008, R)
This was something unexpected. I probably wouldn't have heard about it if it weren't for my bf. He came upon the trailer online a few days ago and read a synopsis of it and since nothing good came out last weekend, we decided to go watch this. It's subtitled, so if that's not your thing then maybe you shouldn't go watch it. |
|
| 9 |
Willow 1988, PG) |
|
| 10 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 11 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 12 |
The United States of Leland 2002, R) |
|
| 13 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 14 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 16 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 17 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 18 |
Mysterious Skin 2004, NC-17) |
|
| 19 |
The Departed 2006, R) |
|
| 20 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 21 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 22 |
Halloween 1978, R) |
|
| 23 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 24 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 25 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 26 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 27 |
An Officer and a Gentleman 1982, R) |
|
| 28 |
Untamed Heart 1993, PG-13) |
|
| 29 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 30 |
White Fang 1991, PG) |
|
| 31 |
The Secret Garden 1993, PG) |
|
| 32 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 33 |
Wanted 2008, R) |
|
| 34 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 35 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 36 |
Twilight 2008, PG-13)
BEAUTIFUL!!!...I WANT A VAMPIRE BOYFRIEND!! LOL |
|
| 37 |
The Wrestler 2008, R)
This movie was so good! I've never really watched Mickey Rourke in a leading role before and he was awesome as Randy "The Ram" Robinson. =) Marisa Tomei was also great in this. Even though Evan Rachel Wood had only a few scenes, they were powerful as well. My favorite scene was the one with Rourke and Wood...that father and daughter scene was just touching. My eyes got all watery, I had to lift my head up a little so they wouldn't fall. =) |
|
| 38 |
Paranormal Activity 2007, R)
The first time I saw this trailer, I jumped to the website and demanded it...also posted it on various websites for others to bring this film nationwide. I'm a total horror freak, so anything paranormal, I must watch. I missed the screening a few weekends before, but thankfully, it did open nationwide last weekend. |
|
| 39 |
Avatar 2009, PG-13)
First off let me say, I knew this was supposed to be a big movie, yet I really paid no attention to it. Even in the trailers, I only remember seeing blue people. As soon as the film started, I was intrigued with what was going on. The visuals were fantastic! As the film went on, I knew this was going to become one of my favorites. I can't remember the last time I was this excited about a film. =) Highly recommend it. |
|
| 40 |
Teenage Dirtbag 2009, Unrated)
Two high school students who couldn't be any different from one another are able to "speak" through their writing and some how have some sort of relationship while hardly ever speaking to one another. |
|
| 41 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 42 |
Remember Me 2010, PG-13)
Dark and romantic. Like everyone else, I was expecting something big in the end and wow...very shocking. Robert Pattinson was great in here, totally different from his well known character. I also thought every actor played their part well. Loved the chemistry between Pattinson and De Ravin. Very sad ending. |
|
| 43 |
A Lot Like Love 2005, PG-13)
It's about a boy and a girl who meet on a flight from LA to NY. Ashton plays Oliver a goal oriented guy who thinks he'll have everything he wants in the next 6 years if he works hard for it and Amanda Peet plays Emily, the girl who is supposed to call him after 6 years to find out if everything he aimed for really happened. Throughout the next 6 years or so they meet up here and there in different stages of their lives. |










































