Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lissie09's Rating My Rating
1
Pride and Prejudice 2005,  PG)
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Awesome movie - I love history!
4
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Your are not my father!
Ahh, but with a wee bit of imagination..
5
Mulan 1998,  G)
Mulan
Yay Mushu!!
6
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
7
The Scarlet Pimpernel 1982,  Unrated)
The Scarlet Pimpernel
This is the best movie ever!!!!
8
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Are there rocks ahead? If there are, we'll all be dead!
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Jane Eyre 2005,  Unrated)
Jane Eyre
What does she see in Rochester??
12
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
Mr. Bennet!!
13
Great Expectations 1974,  G)
Great Expectations
Umm...This isn't the version I saw, but it's the closest thing to it. The version I like has Anthony Calf as Pip and he's cute!
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments