My Favorite Movies
| lissaluv1969's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 2 |
1408 2007, PG-13)
Except for The Shawshank Redemption and The Green Mile this is the best movie adapted from a stephen king book ever done-perhaps it was the presence of such a fine actor as John Cusack, or maybe the rewrites just got it right this time but... I really enjoyed it as much as if not more than the story from the book Everything's Eventual. |
|
| 3 |
Wanted 2008, R) |
|
| 4 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 5 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 6 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 7 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 8 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Identity 2003, R) |
|
| 10 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 11 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 12 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 13 |
Con Air 1997, R) |
|
| 14 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 15 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 16 |
The Rock 1996, R) |
|
| 17 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 18 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 19 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 20 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 21 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 22 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 23 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 24 |
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998, R) |
|
| 25 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 26 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 27 |
The Patriot 2000, R) |



























