Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lisarrogers's Rating My Rating
1
A Time to Kill 1996,  R)
2
Malcolm X 1992,  PG)
Malcolm X
Emotional movie for me. I hate how he (Malcolm X) was murdered in the movie. Glad there was an intermission at the movies back then too.
3
Some Folks Call It a Sling Blade 1993,  R)
Some Folks Call It a Sling Blade
A favorite movie of mine.
4
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
5
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
6
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
7
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
Akeelah and the Bee
I wonder if there will be Akeelah and the Bee 2
8
Shrek 2001,  PG)
9
Shrek 2 2004,  PG)
10
Norbit 2007,  PG-13)
11
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
12
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
A classic! I have watched this movie over and over again.
14
Léon (The Professional) 1994,  R)
15
The Color Purple 1985,  PG-13)
16
Ray 2004,  PG-13)
17
Once Upon a Time...When We Were Colored 1996,  PG)
Once Upon a Time...When We Were Colored
This movie is filled with great history from the ice man to the midwife. It recalls parts of African American history in as modern format.
18
Our Friend, Martin 1999,  Unrated)
Our Friend, Martin
I show this movie to my students every school year.
19
King Kong 2005,  PG-13)
20
Finding Nemo 2003,  G)
21
The Learning Tree 1969,  PG)
The Learning Tree
I use this movie in my character education program.
22
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
Guess Who's Coming to Dinner
Sidney Poiter is a great actor for the role he plays in this classic movie.
23
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Alfred Hitcock directed another great one here.
24
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
The Man Who Knew Too Much
I love Alfred Hitchcock movies.
25
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
Denzel should have won best actor for this one! Please see this movie.
26
John Q 2001,  PG-13)
John Q
I love everything Denzel. What else can I say?
27
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
Antwone Fisher
I loved the story and feeling from watching this movie. Please take time out to see this one. It is good.
28
Glory 1989,  R)
Glory
If you haven't seen it, then you are missing out on a great movie.
29
Like Mike 2002,  PG)
Like Mike
Bow wow was a perfect fit for this movie.
30
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
The bomb higher than 5!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments