Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. lisagates911
  2. lisa

Give list a short description

  lisagates911's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
this is a great love story my best film!
2
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
great film robin williams best i think!
3
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
great film loved all of it
4
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
great film!!
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
this is a really good film will make you cry
6
Honey 2003,  PG-13)
Honey
great film she's a really good dancer!
7
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
really good enjoyed it!
8
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
loved it!
9
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
great film loving the dance at the end!
10
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
good!
11
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
seen it about 30 times great!
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
it made me cry at the end!
13
The Perfect Man 2005,  PG)
14
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
loving chad in this film!
15
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
16
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
julia and richard are really good working together!
17
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
funny film all the way through!
18
She's the Man 2006,  PG-13)
19
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
20
Click 2006,  PG-13)
21
Finding Nemo 2003,  G)
22
Shrek 2001,  PG)
23
Shrek 2 2004,  PG)
24
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
25
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
26
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
great!
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
great!
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
great!
32
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
great! love all the harry potter films.
33
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
great!
34
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
35
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
cool loved it!
36
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
jack black is mad but really funny!
37
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
best one of the films i think!
38
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
loved watching it as a kid
39
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
made me cry!
40
Torque 2004,  PG-13)
41
Raising Helen 2004,  PG-13)
42
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
good!
43
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
44
The Fox and the Hound 1981,  G)
45
Grease 1978,  PG)
46
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
really funny!
47
There's Something About Mary 1998,  R)
48
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
49
The Mask 1994,  PG-13)
50
Face/Off 1997,  R)
51
Big Momma's House 2000,  PG-13)
52
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
53
Spider-Man 2002,  PG-13)
54
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
55
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
56
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
57
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
58
American Pie 1999,  R)
American Pie
funny film loving stifler!
59
American Pie 2 2001,  R)
60
American Wedding 2003,  R)
61
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
62
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
63
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
64
Picture Perfect 1997,  PG-13)
65
You Got Served 2004,  PG-13)
66
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
67
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
68
Speed 1994,  R)
69
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
70
Notting Hill 1999,  PG-13)
71
Stepmom 1998,  PG-13)
72
Top Gun 1986,  PG)
73
The Italian Job 2003,  PG-13)
74
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
75
Into the Blue 2005,  PG-13)
76
Bad Boys 1995,  R)
77
Bad Boys II 2003,  R)
78
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
79
Walking Tall 2004,  PG-13)
80
XXX 2002,  PG-13)
81
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
82
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
83
Aladdin 1992,  G)
84
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
85
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
86
Casper 1995,  PG)
87
Batman Begins 2005,  PG-13)
88
Batman Forever 1995,  PG-13)
89
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
90
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
91
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
one of sandler's best!
92
The Goonies 1985,  PG)
93
Cool Runnings 1993,  PG)
94
Liar Liar 1997,  PG-13)
95
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
96
The Bodyguard 1992,  R)
97
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
98
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
99
The Girl Next Door 2004,  R)
100
Cars 2006,  G)
101
Man on Fire 2004,  R)
102
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
103
Stealth 2005,  PG-13)
104
Daredevil 2003,  PG-13)
105
The Transporter 2002,  PG-13)
106
Transporter 2 2005,  PG-13)
107
Armageddon 1998,  PG-13)
108
Scream 1996,  R)
109
Scream 2 1997,  R)
110
Scream 3 2000,  R)
111
Phone Booth 2003,  R)
112
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
113
The Little Mermaid 1989,  G)
114
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
115
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
116
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
117
The Parent Trap 1998,  PG)
118
Mary Poppins 1964,  G)
119
The Princess Diaries 2001,  G)
120
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
121
Ella Enchanted 2004,  PG)
122
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
123
Ice Princess 2005,  G)
124
Freaky Friday 2003,  PG)
125
Mean Girls 2004,  PG-13)
126
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
127
Just My Luck 2006,  PG-13)
128
Rush Hour 1998,  PG-13)
129
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
130
Billy Madison 1995,  PG-13)
131
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
132
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
133
Legally Blonde 2001,  PG-13)
134
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
135
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
136
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
137
The Karate Kid 1984,  PG)
138
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
139
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
140
The Next Karate Kid 1994,  PG)
141
Mighty Joe Young 1998,  PG)
142
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
143
Poseidon 2006,  PG-13)
144
Beauty Shop 2005,  PG-13)
145
Last Holiday 2006,  PG-13)
146
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
147
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
148
Braveheart 1995,  R)
149
The Full Monty 1997,  R)
150
Jaws 1975,  PG)
151
Jaws 2 1978,  PG)
152
Jaws 3 1983,  PG)
153
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
154
V for Vendetta 2006,  R)
155
Sin City 2005,  R)
156
Hitch 2005,  PG-13)
157
Serendipity 2001,  PG-13)
158
Stand by Me 1986,  R)
159
The Last King of Scotland 2006,  R)
160
Jump In! 2007,  Unrated)
161
The Tuxedo 2002,  PG-13)
162
Forrest Gump 1994,  PG-13)
163
Transformers 2007,  PG-13)
164
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
165
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
166
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
167
The Departed 2006,  R)
168
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
169
Gladiator 2000,  R)
170
Little Miss Sunshine 2006,  R)
171
Saving Private Ryan 1998,  R)
172
Fool's Gold 2008,  PG-13)
173
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments