My Favorite Movies


  lippyinc's Rating My Rating
1
Bugsy 1991,  R)
2
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
Audrey Hepburn is perfect for the part of Holly Golightly!
3
Paper Moon 1973,  PG)
Paper Moon
A very good movie! Tatum O'Neal is magnificent!!!!!
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
5
The Lost Boys 1987,  R)
6
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
7
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
Super funny!
8
Pride and Prejudice 2005,  PG)
9
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Very interesting.
10
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
11
Rent 2005,  PG-13)
Rent
a very sad but great movie
12
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
a great soccer movie
13
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
a really good movie
14
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
lots of humor
15
Taxi 2004,  PG-13)
Taxi
SO FUNNY!
16
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
super funny!
17
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
Creppy, but good.
18
Awake 2007,  R)
19
Hairspray 2007,  PG)
20
Connie And Carla 2004,  PG-13)
21
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
22
Enchanted 2007,  PG)
23
The Glass House 2001,  PG-13)
24
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
25
Rumor Has It 2005,  PG-13)
26
The Stepford Wives 1975,  PG)
27
Funny Face 1957,  Unrated)
28
Ordinary People 1980,  R)
29
Changeling 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments