Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  linna711's Rating My Rating
1
Point Break 1991,  R)
Point Break
My absolute favorite movie of all times.
A combination of my favorite actors, lots of action , and the ocean does it for me.
Keanu rocks!
2
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
The best! I could watch this one over and over! "Nobody puts baby in the corner"!
I love it!
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
What a great Love story!
They are the perfect match in this movie and in real life!
4
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
This movie is great. Full of action.
Tom Cruise is awesome in this one.
Gotta love the volleyball scene!
5
True Romance 1993,  R)
True Romance
True love with a kicker! They go through hell and back to survive in this one. Not a big Patricia Arquette fan but she did a great job in this one! Christian rocks also!
6
Blow 2001,  R)
Blow
True story about George Jung, a drug dealer. Johnny Depp is great! He does an amazing performance in this one!
7
Donnie Brasco 1997,  R)
8
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Awesome movie! Ray Liota & Robert DeNiro are great! The best mobster movie of all time!
9
Bulletproof 1996,  R)
Bulletproof
Adam and Damon are great in this one!
There is action and comedy in this film. Loved it!
10
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
This movie is full of laughs!!
Another good one of Adam's.
11
At Close Range 1986,  R)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
The Goonies 1985,  PG)
14
Pretty Woman 1990,  R)
15
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Loved it!
16
The Crow 1994,  R)
17
A Man Apart 2006,  R)
A Man Apart
I love Vin in this one! Great movie!!
18
Cocktail 1988,  R)
19
The Guardian 2006,  PG-13)
20
Eye For An Eye 1995,  R)
21
The Longest Yard 2005,  PG-13)
22
Office Space 1999,  R)
23
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
Adam Sandler is great!
24
Walking Tall 2004,  PG-13)
25
8MM 1999,  R)
26
Enough 2002,  PG-13)
27
Bad Boys 1995,  R)
28
Bad Boys II 2003,  R)
29
Chances Are 1989,  PG)
30
Christine 1983,  R)
31
Better Off Dead 1985,  PG)
32
Joe Dirt 2001,  PG-13)
33
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
34
Nothing to Lose 1997,  R)
35
Cellular 2004,  PG-13)
36
50 First Dates 2004,  PG-13)
37
The General's Daughter 1999,  R)
38
Out of Time 2003,  PG-13)
39
The Money Pit 1986,  PG)
40
The Sweetest Thing 2002,  R)
41
Double Jeopardy 1999,  R)
42
Shooter 2007,  R)
Shooter
This movie was great. Full of action and had a very satisfying ending! Mark Wahlberg is awesome! The older he gets the sexier he gets!
43
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Who doesn't like this movie?
Tom Hanks is great!
44
Purple Rain 1984,  R)
45
Saw (short film) 2003,  Unrated)
46
Saw II 2005,  R)
47
Saw III 2006,  R)
48
Clerks II 2006,  R)
49
Failure to Launch 2006,  PG-13)
Failure to Launch
Great movie.
Matthew is hot!
50
Grease 1978,  PG)
51
Annapolis 2006,  PG-13)
52
La Bamba 1987,  PG-13)
53
Frailty 2002,  R)
54
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
I love this movie. Home is definitely where the heart is. Josh Lucas is a hottie!
55
American Pie 1999,  R)
56
American Pie 2 2001,  R)
57
American Wedding 2003,  R)
American Wedding
Hilarious
58
The Terminator 1984,  R)
59
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
60
Wedding Crashers 2005,  R)
61
Selena 1997,  PG)
62
Gia 1998,  R)
63
The Italian Job 2003,  PG-13)
64
Step Up 2006,  PG-13)
65
The Butterfly Effect 2004,  R)
66
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
67
A Time to Kill 1996,  R)
68
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
69
Halloween 1978,  R)
Halloween
The best out of all of them. This movie stills scares me after all these years! Jamie Lee Curtis is awesome!
70
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
71
Invincible 2006,  PG)
Invincible
Great movie...great story!!
Just goes to show dreams can come true!
Another awesome performance by Mark Wahlberg! He's a hottie!
72
The Heavenly Kid 1985,  PG-13)
73
Old School 2003,  R)
74
Beaches 1988,  PG-13)
75
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
76
Steel Magnolias 1989,  PG)
77
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
78
The Last Boy Scout 1991,  R)
79
Finding Nemo 2003,  G)
80
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
81
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Funny! Robert DeNiro in a different light!
82
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
83
Unlawful Entry 1992,  R)
84
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
85
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
86
Fools Rush In 1997,  PG-13)
87
Revenge 1990,  R)
88
Stealing Harvard 2002,  PG-13)
89
The Perfect Man 2005,  PG)
90
Raise Your Voice 2004,  PG)
91
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
92
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
93
Sleepers 1996,  R)
94
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
95
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
96
Mallrats 1995,  R)
97
Stand by Me 1986,  R)
98
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
99
Caddyshack 1980,  R)
100
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
This movie will keep you laughing!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments