Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  linkiniana's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Incredible! One of the best days in my life... I hope I can watch it again and again, and of course in the original version (I didn't like the Spanish voices very much... =/)
2
Sin City 2005,  R)
3
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
4
8 Mile 2002,  R)
5
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
6
Linkin Park: Live in Texas 2003,  Unrated)
7
Big Fish 2004,  PG-13)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
12
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
13
Click 2006,  PG-13)
14
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
15
The Departed 2006,  R)
16
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
Another incredible Spanish film!!! ^^
17
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
Love it!!! One of the best films here in Spain. Belen is really good there.
18
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
19
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) 2002,  R)
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol)
Me encantó. Bardem lo borda.
Incredible!!
20
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
I just can say that I love this film
21
Stardust 2007,  PG-13)
22
Garfield - The Movie 2004,  PG)
23
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
24
Dangerous Minds 1995,  R)
25
The Matrix Revolutions 2003,  R)
26
The Matrix Reloaded 2003,  R)
27
The Matrix 1999,  R)
28
Bicentennial Man 1999,  PG)
29
The Island 2005,  PG-13)
30
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
31
Enchanted 2007,  PG)
32
Die Another Day 2002,  PG-13)
33
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
34
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
35
Big 1988,  PG)
36
The Terminal 2004,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
38
Armageddon 1998,  PG-13)
39
Daredevil 2003,  PG-13)
40
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
41
Little Miss Sunshine 2006,  R)
42
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
43
Shooter 2007,  R)
44
Chicago 2002,  PG-13)
45
Lions for Lambs 2007,  R)
Lions for Lambs
LOL
46
Just My Luck 2006,  PG-13)
47
Sunshine 2007,  R)
48
Aeon Flux 2005,  PG-13)
49
Stealth 2005,  PG-13)
50
Cassandra's Dream 2007,  PG-13)
51
Peter Pan 2003,  PG)
52
Gone Baby Gone 2007,  R)
53
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) 2002,  R)
54
El Juego de la verdad 2004,  Unrated)
55
300 2007,  R)
56
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
I love it!!!
57
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
58
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
59
I, Robot 2004,  PG-13)
60
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Incredible. There was too much blood but it was incredible!!
61
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Awesome =)
62
No Country for Old Men 2007,  R)
63
We Own the Night 2007,  R)
64
21 2008,  PG-13)
21
I love it!!!!
65
Iron Man 2008,  PG-13)
66
Man on the Moon 1999,  R)
67
New York, I Love You 2008,  R)
68
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Amazing... One of the best movies I've seen in a long time... I think it has become one of my favourite movies ever

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments