My Favorite Movies


  linkfree17's Rating My Rating
1
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
Very intelligent, a great Spike Lee movie.
2
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
The best war movie ever!!
3
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
An incredible rags-to-riches film
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
It's Scarface!!
5
Scary Movie 2000,  R)
6
Friday 1995,  R)
Friday
Funny and realistic at the same time
7
Scary Movie 2 2001,  R)
8
Saw III 2006,  R)
Saw III
Disgusting!! I love it!
9
Friday After Next 2002,  R)
10
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
11
Next Friday 2000,  R)
12
Ray 2004,  PG-13)
Ray
Jamie Foxx's best performance in a movie so far
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
The gruesomest fairytale ever!!
14
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Will Smith's best movie ever!
15
Ali 2001,  R)
16
Saw 2004,  R)
Saw
Redefined the Horror genre
17
Saw II 2005,  R)
Saw II
Favorite horror franchise
18
Training Day 2001,  R)
19
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
20
Bad Boys II 2003,  R)
21
Death to Smoochy 2002,  R)
Death to Smoochy
Robin Williams most craziest performance ever!!
22
Harsh Times 2006,  R)
Harsh Times
Very crazy, that's all I can say!
23
Good Burger 1997,  PG)
24
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
25
Blood Diamond 2006,  R)
26
Reno 911!: Miami 2007,  R)
27
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
So much action and brutality in this movie, I luv it!!
28
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
Scared da shizznit out of me!!
29
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
30
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
31
Jumanji 1995,  PG)
32
Old School 2003,  R)
33
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
It's very smart, I guess it's why its so scary
34
Final Destination 2000,  R)
35
Spider-Man 2002,  PG-13)
36
Wild Hogs 2007,  PG-13)
37
Empire of the Sun 1987,  PG)
38
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
One of the best musicals I've ever seen
39
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
A very clever and insanely crazy movie
40
Holes 2003,  PG)
41
Screwed 2000,  PG-13)
42
Transformers 2007,  PG-13)
43
Open Season 2006,  PG)
44
Little Man 2006,  PG-13)
45
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
46
Harlem Nights 1989,  R)
Harlem Nights
Eddie Murphy, Redd Foxx, and Richard Pryor what more could you ask for!
47
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments