My Favorite Movies


  lilyandkate's Rating My Rating
1
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Wonderful film with a kind of fairytale scenery.Story about hidden feelings and secrets of a small town community.And lots of chocolate.
2
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Wonderful love story, with two great actors.Clint Eastwood is an amazing director.Don't forget the Kleenex!!!
3
Fargo 1996,  R)
Fargo
Scary in a certain kind,quite rich in dark humour, a film that gives you a weird feeling even an hour after it's over. A must.
4
The Piano 1993,  R)
The Piano
Sensitive,sensual,touching,involving.Visually compelling,with the colours and the open spaces,great soundtrack.All fiits together.
5
The Scarlet Letter 1995,  R)
The Scarlet Letter
Freely adapted film after a Novel from Hawthorn.Gary Oldman's performance is great.Wonderful film about a big love story between a priest and a married woman.
6
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Beautiful ,romantic film.Every scene is breathtaking. One of the greatest love stories i've ever seen.
7
Benny & Joon 1993,  PG)
8
Dead Man 1995,  R)
9
Good Will Hunting 1997,  R)
10
The Butterfly Effect 2004,  R)
11
Arizona Dream 1993,  R)
12
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
13
Donnie Brasco 1997,  R)
14
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
15
The Ninth Gate 1999,  R)
16
The Astronaut's Wife 1999,  R)
17
Sleepy Hollow 1999,  R)
18
Blow 2001,  R)
19
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Fantastic film.
20
Finding Neverland 2004,  PG)
21
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
22
The Brave 1997,  Unrated)
23
Platoon 1986,  R)
24
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
25
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
Great and beautiful movie.
26
Sophie's Choice 1982,  R)
27
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
28
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
29
Alien 1979,  R)
30
Aliens 1986,  R)
31
The Matrix 1999,  R)
32
Sexual Predator 2001,  R)
Sexual Predator
Kinda softcore sex thriller.
With a very goodlooking Richard Grieco.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. wellmeetagain
    wellmeetagain posted 3 years ago

    Nice list. :) Mark.