My Favorite Movies


  lilweisel's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
This is the best movie ever made in the history of movies!!! I freakin love it. It is now officially my new favorite movie. It just had everything in it. It had the original characters from the cartoon and it had a whole bunch of comedy, action, and drama and which i love. But what i really couldnt belive was that they had the new 2008 camero in it. I want that car!!! I LUV TRANSFORMERS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
The League of Extraordinary Gentlemen
This is my #1 favorite movie
3
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
my 3rd favorite movie
4
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
one of my favorite movies and got it too
5
Torque 2004,  PG-13)
Torque
I luv dis movie and that korean dude(Will Yun Lee) is hot!!! Christina Millian wuz so lucky.
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
got it
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
my precious got it
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
have all three
9
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
I Luv dis movie. the love story and the action packed adventure kept my eyes glued to the tv. this is one of my favorite martial arts movies
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
got it
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
my favorit hp movie
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
it was good and funny and it made up for the 4th one
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
love it
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
got it and love it
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
i totall love this movie!!!
17
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
18
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
19
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
Got it and loved it mainly cuz' it got the hottest british band alive. McFLy!!!!!!!!
20
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
21
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
i luv the music in that movie
22
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
hilarous
23
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
24
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
I luv dis movie, but y did the fine asian man have to die?
25
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
26
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
dissapointed me shouldnt have cut so much stuff out
27
I Think I Love My Wife 2007,  R)
28
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little
THE SKY IS FALLING!!! THE SKY IS FALLING!!! LOL!!! HILARIOUS!!!
29
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
one of my favorite "child hood" movies.
30
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
31
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
i used to always watch this movie
32
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
better than the first
33
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
cant wait to see the second
34
Hero 2002,  PG-13)
Hero
the movie was absolutely brilliant. there seemed to be a story behind a story and the movie kept u guessing, what is going to happen and what is the true story? everyone did an excellent job, and it is worth seeing again.
35
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
it was cool how they made this movie.
36
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
37
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Amanda Bynes is just hilarious and cooky as alwayz
38
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
that was a good movie
39
Little Miss Sunshine 2006,  R)
40
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
this was a good movie
41
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
better than the first and loved it
42
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
kind of weird but hilarious to see him try to be a woman
43
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
I luv tyler perry and how he does madea. Whoo that movie was a diary of a mad black woman and got herself a good lookin man in the end
44
Stick It 2006,  PG)
45
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
were all in this together.
46
High School Musical 2 2007,  G)
47
Jump In! 2007,  Unrated)
48
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
why did they have to end the movie the way it did
49
X-Men 2000,  PG-13)
50
Flipper 1996,  PG)
Flipper
Elijah wood has alwayz been so cute
51
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
hilarious
52
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
another princess movie
53
Eragon 2006,  PG)
Eragon
pretty cool
54
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
55
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
56
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
57
Twin Dragons (Shuang long hui) (Brother vs. Brother) 1992,  PG-13)
58
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
59
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
60
A Cinderella Story 2004,  PG)
61
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
62
Cinderella III: A Twist in Time 2007,  G)
63
Cinderella 1950,  G)
64
50 First Dates 2004,  PG-13)
65
Black Knight 2001,  PG-13)
66
Space Jam 1996,  PG)
67
Step Up 2006,  PG-13)
68
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
this was a good movie
69
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
I luv dis movie so much!!! It was awesome!!!
70
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
this movie wuz tight!!!
71
You Got Served 2004,  PG-13)
72
Grandma Got Run Over By A Reindeer 2000,  Unrated)
73
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
74
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
75
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
76
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
77
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
i love it and it was hilarious!!!
78
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
79
Ryan and Sean's NOT SO Excellent Adventure 2008,  Unrated)
80
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
81
Let the Right One In 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments