My Favorite Movies


  lilsam28's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
Saw
my favourite movie of all time
2
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
better then i expected and MORE!! spiderpig, spiderpig..
3
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
ooh... my first love..... can watch it over and over and over
4
Saw II 2005,  R)
Saw II
just as good if not better then the first
5
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
the first movie to make me cry....sniff
6
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
hmm... unbreakable
7
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
like this one better then vol 1
8
Spun 2002,  R)
Spun
love this movie such a spin
9
The Craft 1996,  R)
The Craft
makes you want to be apart of something different
10
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
what can i say but "the first rule of fight club is.........
11
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
so true
12
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys
reminds me of my mums life story....
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
love it. girl fighters rule
14
Swimfan 2002,  PG-13)
Swimfan
excelent tale of obsession
15
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
just love it
16
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
such an awesome story
17
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
my life almost to a t at 13. so very real
18
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
such a horrific yet beautifully told story.
19
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
incrediable fight scenes
20
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
trippy
21
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
creepy
22
Stigmata 1999,  R)
Stigmata
FANTASTIC film. great acting
23
Wicked 1998,  R)
Wicked
love the soundtrack
24
300 2007,  R)
300
Bloody brilliant! absolutly superb fighting scenes, acting and getting to look at hot cut men!
25
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
love the modern twist
26
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
.....i put a spell on you, and now your mine
27
Kurt & Courtney 1998,  R)
Kurt & Courtney
you decide
28
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
excelent acting by all cast
29
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
bloody good, it gets inside you. very long though
30
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
an absolute winner!
31
The Lion King 1994,  G)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
incrediabley brilliant. might altering
33
Candy 2005,  R)
Candy
aboslut superb and "moving" acting and potrayl of this story.
34
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
great film, never fails for laughs
35
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
excelent, makes you think
36
Heart and Souls 1993,  PG-13)
Heart and Souls
oh such a great film
37
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
i love the mental asylum tank at the dentists.....
38
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
such a well made and acted film
39
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
such a classic! love it
40
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands
hilarious
41
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
Dracula - Dead and Loving It
its an emergency!!! love nielsen
42
Hook 1991,  PG)
Hook
great film and twist on original story
43
Now and Then 1995,  PG-13)
Now and Then
great movie
44
Doctor Dolittle 1967,  G)
Doctor Dolittle
great classic, spurred my imagination when i was little
45
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
FernGully - The Last Rainforest
love it
46
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
classic
47
Casino 1995,  R)
48
The Departed 2006,  R)
The Departed
bit hard to get into, but powerfull acting with a suprise ending!!! love it
49
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
absolutley fantastic! very long but you dont even realise becoz it works so well
50
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
crazy good
51
Thelma & Louise 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments