My Favorite Movies


  lilredone69us's Rating My Rating
1
Foxes 1980,  R)
Foxes
best jodi foster movie ever!
2
Where the Day Takes You 1992,  R)
Where the Day Takes You
lots of popular faces in this one. check it out
3
My Own Private Idaho 1991,  R)
My Own Private Idaho
awesome!
4
The River 1984,  PG-13)
The River
must see
5
Silkwood 1983,  R)
Silkwood
watch the movie and then check out the real story of karen silkwood
6
Torch Song Trilogy 1988,  R)
Torch Song Trilogy
fricking classic!
if you are gay/lesbian this is a must see
7
Brian's Song 1971,  G)
Brian's Song
one of the best
8
Caveman 1981,  PG)
Caveman
totally hilarious 80's movie!
9
Encino Man 1992,  PG)
Encino Man
awesome movie!
10
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
who cant relate to a girl interrupted?!
11
Better Than Chocolate 1999,  R)
Better Than Chocolate
does the title not speak for itself?
12
Claire of the Moon 1992,  Unrated)
Claire of the Moon
phenominal movie.
thie story is actually written by one of the actresses- a sort of depiction of her coming out
13
Desert Hearts 1986,  R)
Desert Hearts
helen shaver is hot in this one!!!
14
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978,  PG)
15
Papillon 1973,  PG)
Papillon
if you havent seen this movie, you should
16
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
very intense movie- be ready to cry
17
Dead Men Walking 2005,  R)
Dead Men Walking
another gross-out movie but its actually very well-written and acted
18
American History X 1998,  R)
19
Raggedy Man 1981,  PG)
Raggedy Man
eric roberst and sissy spacek are super-charged in this one
20
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
BEST MOVIE EVER!
LORI PETTY IS HOT
21
Valley Girl 1983,  R)
Valley Girl
NICHOLAS CAGE IS AWESOME IN THIS PIC.
22
Valley of the Dolls 1967,  PG-13)
Valley of the Dolls
VERY DEEP AND HARD CORE
23
Girl 6 1996,  R)
24
Sybil 1976,  Unrated)
Sybil
ALL I CAN SAY IS....
WOW!
INTENSE

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments