My Favorite Movies


  Lilmija2489's Rating My Rating
1
Stephen King's It 1990,  Unrated)
2
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
3
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
I love Stephen King's movies they are the shiznit. This one though is byfar the best of them
4
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001,  PG)
Lagaan - Once Upon a Time in India
I love this movie because it has music and the people who sing, their voices are beautiful. The dancing as well is beyond what is in musicals usually. The story is amazing as well how a small community fights and wins big brother. GOOOOD STUFF!
5
Blade 1998,  R)
Blade
what can i say i am addicted to vampires so this is a grrreat movie
6
Grease 1978,  PG)
Grease
The songs were and are badass this is the Best musical and movie of al time
7
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
8
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
What can i say hot cars, hot guys and speeding its a match made in heaven. The stuff they do with these cars is unbelieveable.
9
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
What can I say I love those fast cars. I wish I could drive every one of them and take vin out for a test drive too
10
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
I love this movie. It's sad and the way its filmed is beautiful. I like how only the color red is seen. Its a must see film
11
Dear God 1996,  PG)
12
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
My favorite movie of all time!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments