Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. lilm1991
  2. tia

Give list a short description

  lilm1991's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
good
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
can't wait for the 3rd one
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
the best 1 ever
4
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
funny
5
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
cool
6
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
its so funny
7
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
grate
8
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
cool
9
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
so funny
10
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
cool
11
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
grate
12
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
sooooooooooooooo cool
13
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!)
cool
14
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
15
The Shaggy Dog 2006,  PG)
16
50 First Dates 2004,  PG-13)
17
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
18
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
good
19
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
good
20
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
good
21
See No Evil 2006,  R)
See No Evil
good
22
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
funny
23
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
good
24
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
1 of the best films ever
25
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
Charlie's Angels
good
26
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
good
27
Twitches 2005,  Unrated)
Twitches
good
28
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
good
29
Cardcaptor Sakura - The Movie 2002,  G)
Cardcaptor Sakura - The Movie
cool
30
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card 2003,  Unrated)
Cardcaptor Sakura - The Movie 2 - The Sealed Card
soooooooooo cute
31
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
good
32
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
cool
33
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
grate
34
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
so cool
35
Beyblade - Fierce Battle 2005,  Unrated)
Beyblade - Fierce Battle
good
36
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew
good
37
Pokemon - The Movie 2000 2000,  G)
Pokemon - The Movie 2000
good
38
Pokemon 3: The Movie 2001,  G)
Pokemon 3: The Movie
good
39
Pokémon 4Ever 2002,  G)
Pokémon 4Ever
good
40
Pokemon Heroes 2003,  G)
Pokemon Heroes
good
41
Pokemon - Jirachi Wish Maker 2004,  Unrated)
Pokemon - Jirachi Wish Maker
good
42
Pokemon - Destiny Deoxys 2005,  Unrated)
Pokemon - Destiny Deoxys
good
43
Pokemon - Mewtwo Returns 1997,  Unrated)
Pokemon - Mewtwo Returns
good
44
Pokemon - The Adventures in the Orange Islands 2002,  G)
Pokemon - The Adventures in the Orange Islands
good
45
Pokemon: Lucario and the Mystery of Mew 2006,  Unrated)
Pokemon: Lucario and the Mystery of Mew
sad at the end
46
Digimon - The Movie 1999,  PG)
Digimon - The Movie
good
47
Sailor Moon S 2004,  Unrated)
Sailor Moon S
good
48
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice 1994,  PG-13)
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice
good
49
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995,  Unrated)
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole
good
50
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  PG-13)
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose
good
51
Sailor Moon S 2001,  Unrated)
Sailor Moon S
good
52
Sailor Moon SuperS 2002,  Unrated)
Sailor Moon SuperS
good
53
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
very sad T-T
54
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
cool
55
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
gd
56
13 Ghosts 1960,  Unrated)
13 Ghosts
gd
57
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
gd
58
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
gd
59
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
ool
60
Wedding Daze 2007,  R)
Wedding Daze
gd
61
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
cool
62
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
awsome
63
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
funny
64
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
gd
65
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
gd
66
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
gd
67
Bewitched 2005,  PG-13)
Bewitched
gd
68
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
gd
69
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
gd
70
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
gd
71
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
gd
72
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
gd
73
The 6th Day 2000,  PG-13)
The 6th Day
gd
74
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
gd
75
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
gd
76
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
77
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
gd
78
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
funny
79
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
gd
80
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
gd
81
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
gd
82
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
gd
83
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
gd
84
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch 2005,  PG)
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch
gd
85
Stitch! The Movie 2003,  G)
Stitch! The Movie
gd
86
Leroy & Stitch 2006,  G)
Leroy & Stitch
gd
87
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
gd
88
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
gd
89
Mulan 1998,  G)
Mulan
gd
90
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
gd
91
Looney Tunes: Back in Action 2003,  PG)
Looney Tunes: Back in Action
gd
92
The Santa Clause 1994,  PG)
The Santa Clause
gd
93
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause
gd
94
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
gd
95
Ice Age 2002,  PG)
96
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
funny
97
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
gd
98
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
gd
99
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
funny
100
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
gd
101
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
grate
102
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
so cool
103
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
awsome
104
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
best 1
105
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
gd
106
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
ok
107
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
Dr. Dolittle
gd
108
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
Dr. Dolittle 2
gd
109
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
Dr. Dolittle 3
gd
110
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
gd
111
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
gd
112
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
grate
113
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
cool
114
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
funny
115
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
so funny
116
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
ok
117
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
gd
118
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
gd
119
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
cool
120
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
gd
121
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
cool
122
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
grate
123
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
awsome
124
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
gd
125
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
cool
126
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
grate
127
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
sooooooooooo cool
128
Bleach: Memories of Nobody 2006,  Unrated)
Bleach: Memories of Nobody
looks cool
129
Over Her Dead Body 2008,  PG-13)
130
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
131
That's So Suite Life of Hannah Montana 2007,  G)
That's So Suite Life of Hannah Montana
funny
132
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
133
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
cool
134
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
weird but cool
135
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
looks funny
136
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
cool
137
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
not as gd as the 1st 1
138
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
cool
139
Predator 1987,  R)
Predator
gd
140
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
cool
141
Alien 1979,  R)
Alien
cool
142
Aliens 1986,  R)
143
Alien3 1992,  R)
Alien3
the best 1
144
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
cool

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments