My Favorite Movies


  Lillyluna's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Kick back and enjoy eccentric Jack, brave Will and fair Elizabeth in a mixture of action, love and things you wouldn't have seen comming
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
When watching Jack you forget that he's infact a pirate. This one has a lot that isn't important in the context. It's very funny and some new characters are introduced, but it feels like they haven't thought it through enough
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
There's not a dull moment to be found in this one. The dialogue is witty and really smart as usuall. Jack get to bloom even more and are just fabulous. Some things bother me but all in all you can't say anything bad about this movie
4
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
I didn't think I would like this movie as much as I did. Yes it's vulgar, blunt and sincere, but has a lot of emotions and heart as well. Depp is excellent, though I find it hard to take him seriously when some of his acting makes me think of Cpt. Jack Sparrow. In the end of the movie you can't even reqognize him and he's just brilliant. The rest of the cast, in which half also appears in PotC, convey very strong emotions and great acting
5
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Very well done
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
"Truth, Beauty, Freedom, Love" These four words descride the movie well. A mixture of sadness, happiness and spectacular music
7
Her Minor Thing 2005,  PG-13)
Her Minor Thing
Is finding your soulmate just a whim of the universe, or does everything happen for a reason? Her minor thing is a real "feel good" movie. Dealing with human emotions, it raises questions concerning the sexes in a witty sort of way
8
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
9
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
10
Highway 2001,  R)
11
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
High level of action
12
City of Angels 1998,  PG-13)
13
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
This is absolutely one of the best vampire movies ever made. You just got to love Lestat, despite his awful and cruel manner. Cruise makes him lovable to hate. The dialogue is well executed, with lot of emotions well expressed

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments