My Favorite Movies


  1. lillian825
  2. Linda

My Fave's

  lillian825's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Depp should've won the Best Actor Oscar. What do they know in Hollywood? Nuthin'!
2
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Must see if you are into libations.
3
Sideways 2004,  R)
4
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
5
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
6
Bad Santa 2003,  R)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
Dirty Rotten Scoundrels
Hysterical!
11
Almost Famous 2000,  R)
12
Jean De Florette 1986,  PG)
13
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
Best Xmas flick. If you are into trains or Santa you don't want to miss it. Tom Hanks was adorable.
14
Donnie Brasco 1997,  R)
15
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
Release Date:18 June 2010 (USA)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments