My Favorite Movies


  lillelulla's Rating My Rating
1
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
My all time favourite movie. Such a wonderful story, great actors, and beautiful scenery. :)
2
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
The most perfect movie about friendship ever made. Recommended for everyone!
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
THE most romantic movie ever!
4
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Love it! I recommend it to everyone, but have a tissue near you when you watch it. :)
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
EXCELLENT! Love this movie, love the family, love the story, and love the actors!
6
Straight Talk 1992,  PG)
Straight Talk
Sweet movie!
7
Blue Valley Songbird 1999,  Unrated)
Blue Valley Songbird
Fantastic, remarkable, beautiful, breathtaking.
8
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
Probably one of the best movies ever made!
9
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Johnny Cash e kuul!
10
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
Favourite Disney movie! I wanted to be her when i grew up... :)
11
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
Dolly steals every scene she's in. <3
12
The Best Little Whorehouse in Texas 1982,  R)
13
Transamerica 2005,  R)
14
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
LOVE it! A classic. For everyone with a child inside. :)
15
Grease 1978,  PG)
16
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
So beautiful and so sad. Love it.
17
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
nhåå! skjønnese filmen då! elsket an! denne filmen gir love actually hard konkuranse som beste julefilm!!
18
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
19
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Tissue warning! Recommended to everyone!
20
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
Haha! Love this movie. Julie Andrews does a great job!
21
Heidi 1937,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments