My Favorite Movies
| lillaannie83's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 2 |
Empire of the Sun 1987, PG)
I think this movie represent everyones struggle to survive in the most depressive days of your lives....And still go strong. Christian Bale at age 13 or something, really capture the essence of survival...It really moved me deep inside my heart. Bale´s acting was truly awesome, and it really shows that he can do all kinds of roles...And now grown up and still have that true spirit when he acts...WoW! A really down to earth guy with a little twist... ;) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 7 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 8 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 9 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 10 |
Half Nelson 2006, R) |
|
| 11 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 13 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 14 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 15 |
Shaft 2000, R) |
|
| 16 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 17 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 18 |
Ned Kelly 2004, R) |
|
| 19 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 20 |
Troy 2004, R) |
|
| 21 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 22 |
300 2007, R) |
|
| 23 |
Remember Me 2010, PG-13) |
|
| 24 |
The Tourist 2010, PG-13) |
























