My Favorite Movies


  lilbabylou2's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
fantastic!!! yum gerry butler.........plus emmy rossum has a nice voice
2
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
luv it!!!!!!! el tango de roxanne is one of the greatest songs ever
3
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
johnni depp agen!! sooo funny! i love it
4
The Affair of the Necklace 2001,  R)
The Affair of the Necklace
saw it in history cos we are doin the french revolution, tis v good, but i cnt help but feel sorry for marie antoinette at the end, she wasnt evil.....jst a bit blonde....and the two guys :D oooph!! (only bad thing, the actors spoke with AMERICAN accents, and there are a few anachramisms in there, aka marie antionette wearing sunglasses???in the 1700's??? i fink not)
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
genius......bit freaky tho....tim burton rox!!
6
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
one of my fave films eveeeeeeeeeeer
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
luved it!!!!! johnni depp rox!!
8
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
ledgend of a film
9
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
hugh jackman.....need i say more???
10
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
tis soooo sad *sobs* gr8 film tho, weird version of romeo and juliet
11
The Rescuers Down Under 1990,  G)
The Rescuers Down Under
hehe! i was obsessed with this film
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
awww i love them allll
13
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
funny as hell :P
14
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
awwww i love the faun guy!! soo cute! went to c it wit rachey lol
15
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
OOOHH!! heath Ledger *dribbles*
16
Dragonheart 1986,  PG-13)
Dragonheart
LOVE IT!!!!
17
Stage Beauty 2004,  R)
Stage Beauty
awwww i love this film.......
18
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
i love it! tis so weird! i hav the dvd now yaaay! MAGIC DANCE!!!
19
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
argh i cried in this film, tis actually REALLY sad and moving, he loves her soo mch *sobs*

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments