My Favorite Movies
| lilayvi32's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jason's Lyric 1994, R) |
|
| 2 |
Poetic Justice 1993, R) |
|
| 3 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 4 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 5 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 6 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 7 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 8 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 9 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 10 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 11 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 12 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 13 |
Grease 1978, PG) |
|
| 14 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 15 |
Love Jones 1997, R) |
|
| 16 |
Love and a Bullet 2002, R) |
|
| 17 |
Set It Off 1996, R) |
|
| 18 |
Menace II Society 1993, R) |
|
| 19 |
Sugar Hill 1994, R) |
|
| 20 |
Never Die Alone 2004, R) |
|
| 21 |
Beloved 1998, R) |
|
| 22 |
Their Eyes Were Watching God 2005, Unrated) |
|
| 23 |
Brown Sugar 2002, PG-13) |
|
| 24 |
Vampire in Brooklyn 1995, R) |
|
| 25 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Mo' Money 1992, R) |
|
| 27 |
Gia 1998, R) |
|
| 28 |
Bill Cosby: Himself 1982, PG) |
|
| 29 |
American Gangster 2007, R) |
|
| 30 |
Devil in a Blue Dress 1995, R) |
|
| 31 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 32 |
The Wiz 1978, G) |
|
| 33 |
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995, PG-13) |
|
| 34 |
You Got Served 2004, PG-13) |
|
| 35 |
Get Rich or Die Tryin' 2005, R) |
|
| 36 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 37 |
Madea Goes to Jail 2009, PG-13) |
|
| 38 |
The Family That Preys 2008, PG-13) |
|
| 39 |
Meet The Browns 2008, PG-13) |
|
| 40 |
Madea's Family Reunion 2006, PG-13) |
|
| 41 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 42 |
The Texas Chainsaw Massacre 2003, R) |
|
| 43 |
Why Do Fools Fall In Love 1998, R) |
|
| 44 |
See No Evil 2006, R) |
|
| 45 |
Purple Rain 1984, R) |
|
| 46 |
The Craft 1996, R) |
|
| 47 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 48 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 49 |
Barbershop 2002, PG-13) |
|
| 50 |
Barbershop 2 - Back in Business 2004, PG-13) |
|
| 51 |
Coach Carter 2005, PG-13) |
|
| 52 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 53 |
Saw 2004, R) |
|
| 54 |
Saw II 2005, R) |
|
| 55 |
Saw III 2006, R) |
|
| 56 |
Saw IV 2007, R) |
|
| 57 |
Saw V 2008, R) |
|
| 58 |
Idlewild 2006, R) |
|
| 59 |
Hustle & Flow 2004, R) |
|
| 60 |
Black Snake Moan 2007, R) |
|
| 61 |
School Daze 1988, R) |
|
| 62 |
Freddy vs. Jason 2003, R) |
|
| 63 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 64 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 65 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 66 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 67 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 68 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 69 |
Senseless 1998, R) |
|
| 70 |
The Stepford Wives 2004, PG-13) |
|
| 71 |
Drumline 2002, PG-13) |
|
| 72 |
Blankman 1994, PG-13) |
|
| 73 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 74 |
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007, R) |
|
| 75 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 76 |
Blue Hill Avenue 2001, R) |
|
| 77 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 78 |
Rize 2004, PG-13) |
|
| 79 |
Eve's Bayou 1997, R) |
|
| 80 |
Bamboozled 2000, R) |
|
| 81 |
Friday 1995, R) |
|
| 82 |
Next Friday 2000, R) |
|
| 83 |
Friday After Next 2002, R) |
|
| 84 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 85 |
Paid in Full 2002, R) |
|
| 86 |
Waiting to Exhale 1995, R) |
|
| 87 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 88 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 89 |
Motives 2004, R) |
|
| 90 |
Deep Cover 1992, R) |
|
| 91 |
Cover 2008, PG-13) |
|
| 92 |
Trois 2000, NC-17) |
|
| 93 |
Trois 2: Pandora's Box 2002, R) |
|
| 94 |
Trois 3: The Escort 2004, R) |
|
| 95 |
House Party 1990, R) |
|
| 96 |
House Party 2 1991, R) |
|
| 97 |
House Party 3 1994, R) |
|
| 98 |
House Party 4: Down to the Last Minute 2001, R) |
|
| 99 |
The Wash 2001, R) |
|
| 100 |
Class Act 1992, PG-13) |
|
| 101 |
A Thin Line Between Love and Hate 1996, R) |
|
| 102 |
The Five Heartbeats 1991, R) |
|
| 103 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 104 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 105 |
Two Can Play That Game 2001, R) |
|
| 106 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 107 |
Eddie Murphy Delirious 1983, Unrated) |
|
| 108 |
Eddie Murphy Raw 1987, R) |
|
| 109 |
Crazy As Hell 2002, R) |
|
| 110 |
New Jack City 1991, R) |
|
| 111 |
Jungle Fever 1991, R) |
|
| 112 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 113 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 114 |
Baby Boy 2001, R) |
|
| 115 |
The Meteor Man 1993, PG) |
|
| 116 |
Blue Streak 1999, PG-13) |
|
| 117 |
Wild Wild West 1999, PG-13) |
|
| 118 |
Coffy 1973, R) |
|
| 119 |
Blacula 1972, PG) |
|
| 120 |
Scream, Blacula, Scream! 1973, PG) |
|
| 121 |
The Players Club 1998, R) |
|
| 122 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 123 |
Waist Deep 2006, R) |
|
| 124 |
Dead Presidents 1995, R) |
|
| 125 |
The Inkwell 1994, R) |
|
| 126 |
Dreamgirls 2006, PG-13) |
|
| 127 |
Booty Call 1997, R) |
|
| 128 |
The Last Dragon 1985, PG-13) |
|
| 129 |
A Low Down Dirty Shame 1994, R) |
|
| 130 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 131 |
Trading Places 1983, R) |
|
| 132 |
Harlem Nights 1989, R) |
|
| 133 |
Boomerang 1992, R) |
|
| 134 |
Slow Burn 2007, R) |
|
| 135 |
How Stella Got Her Groove Back 1998, R) |
|
| 136 |
O 2001, R) |
|
| 137 |
Honey 2003, PG-13) |
|
| 138 |
Soul Food 1997, R) |
|
| 139 |
The Best Man 1999, R) |
|
| 140 |
Made in America 1993, PG-13) |
|
| 141 |
If These Walls Could Talk 2 2000, R) |
|
| 142 |
Above the Rim 1994, R) |
|
| 143 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 144 |
Save the Last Dance 2 2006, PG-13) |
|
| 145 |
Strictly Business 1991, PG-13) |
|
| 146 |
Training Day 2001, R) |
|
| 147 |
Glory 1989, R) |
|
| 148 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 149 |
The Tuskegee Airmen 1995, PG-13) |
|
| 150 |
Crossover 2006, PG-13) |
|
| 151 |
A Raisin in the Sun 2008, Unrated) |
|
| 152 |
Introducing Dorothy Dandridge 1999, R) |
|
| 153 |
ATL 2006, PG-13) |
|
| 154 |
Belly 1998, R) |
|
| 155 |
Krush Groove 1985, R) |
|
| 156 |
Play'd: A Hip-Hop Story 2002, R) |
|
| 157 |
Back in the Day 2004, R) |
|
| 158 |
Crash 2005, R) |
|
| 159 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 160 |
Gridiron Gang 2006, PG-13) |
|
| 161 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 162 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 163 |
The Thirteenth Year 1999, Unrated) |
|
| 164 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 165 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 166 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 167 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 168 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 169 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 170 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 171 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 172 |
Rocky V 1990, PG-13) |
|
| 173 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 174 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 175 |
Annapolis 2006, PG-13) |
|
| 176 |
Ali 2001, R) |
|
| 177 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 178 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 179 |
Flashdance 1983, R) |
|
| 180 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 181 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 182 |
Rebound: The Legend of Earl The Goat Manigault 1996, R) |
|
| 183 |
Losing Isaiah 1995, R) |
|
| 184 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 185 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996, R) |
|
| 186 |
Juice 1992, R) |
|
| 187 |
Feel the Noise 2007, PG-13) |
|
| 188 |
Hardball 2001, PG-13) |
|
| 189 |
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984, PG) |
|
| 190 |
The Fighting Temptations 2003, PG-13) |
|
| 191 |
The Temptations 1998, Unrated) |
|
| 192 |
Little Richard 2000, Unrated) |
|
| 193 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 194 |
Corrina, Corrina 1994, PG) |
|
| 195 |
Mo' Better Blues 1990, R) |
|
| 196 |
Hush 1998, PG-13) |
|
| 197 |
Doing Hard Time 2004, R) |
|
| 198 |
He Got Game 1998, R) |
|
| 199 |
The Josephine Baker Story 1990, R) |
|
| 200 |
The Jacksons: An American Dream 1992, Unrated) |
|
| 201 |
The Program 1993, R) |
|
| 202 |
State Property 2002, R) |
|
| 203 |
Body and Soul 1998, R) |
|
| 204 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 205 |
Playas Ball 2006, R) |
|
| 206 |
CB4 - The Movie 1993, R) |
|
| 207 |
30 Years to Life 2001, R) |
|
| 208 |
Double Platinum 1999, PG) |
|
| 209 |
Woo 1998, R) |
|
| 210 |
Kingdom Come 2001, PG) |
|
| 211 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 212 |
The Nutty Professor 1996, PG-13) |
|
| 213 |
Notorious 2009, R) |
|
| 214 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 215 |
xXx: State of the Union 2005, R) |
|
| 216 |
Unleashed (Danny the Dog) 2005, R) |
|
| 217 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 218 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 219 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 220 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 221 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 222 |
Romeo Must Die 2000, R) |
|
| 223 |
Big Momma's House 2 2006, PG-13) |
|
| 224 |
South Central 1992, R) |































































































































































































































