Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LilAngelHana's Rating My Rating
1
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
2
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
God, I love this...its strange if you think about the plot too much, but its the biggest turn on! And has an amazing ending ^_^
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Great film. Well made, intersting storyline... Good twist at the end...I didnt guess anyway! I wasnt too sure about whether Brad Pitt could act untill I saw this. Turns out he can.
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I know its soppy. but I just cant help but love it. Its amazing. It is THE classic love story.
5
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Beautiful film. I cry so much everytime I watch it! Its so sad! I love it though! And the Googoo Dolls are emmense!
6
Hercules 1997,  G)
Hercules
This is one of the most amazing Diney films ever made. I love it with all my heart. Amen. :P
7
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Legendary film. Amazing songs and acting... I love it and dont even know where to start on commenting it. Its just fabulous. Period.
8
Evita 1996,  PG)
Evita
me mam always made me watch this as a kid, didnt realise what a classic it is. i no all the words, and once me and cherie stood on tables at college and sang this to achother...
9
National Lampoon's Blackball 2003,  R)
National Lampoon's Blackball
Fucking amazing film. Seriously. British comedy at its best. I will at some stage, make all of my friends watch this. Watch out :P
"And the ball is on the condom!!"
10
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
I cant explain how much I love this. I saw it when it first came out and have ALWAYS loved it. Also my introduction to the wonderful world of Heath Ledger ;-)
11
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
I simply love this film. It is beautiful, and moving...and contains the most violent sex ever!!
12
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
Fabulous film! Really enjoyed it... I prefered the second story to the first one, but the whole film was really interesting! I love that song too, I'll be singing it for weeks :P
13
Xianggang zhizao (Made in Hong Kong) 1997,  Unrated)
Xianggang zhizao (Made in Hong Kong)
Amazing film. First saw this ages ago, and its really suck with me. Proof that New Wave Cinema is about substance, not just style.
14
2046 2004,  R)
2046
Finally got round to rating this film...And what can be said? Its amazing. Just amazing.
15
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I think I know every word. Which is very sad, butI dont care. I love it. There's something about the whole set. It could be Orlando Bloom.... :P, but it is amazing!
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
i went to the cinema to see this film even tho i was really ill. i threw up the WHOLE WAY HOME!!!! really good film tho!
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I love it. I took my nan to see this movie and I cried and was so scared. >_< She was very embarassed! Another one I know all the words too!
19
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
Just amazing. I used to waych this film like everyday when I was a kid... I am actually in love with Aladdin. Seriously. Aladdin is my perfect man :D
20
Ashes of Time 1994,  R)
21
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
This film is amazing. Its so touching, and you can really relate to each of the characters.
22
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
I dont think I can actually describe how much I loved this film. It was just beautiful...And I now really want to be able to speak Italian! But anyway, the music was amazing and the ending was so moving...
23
Knight's Tale ,  PG-13)
24
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Yay!!! Amazing, I think I know every word... How sad! >_<
25
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
I love this film. My little sister got me it for my birthday actually... The soundtrack rocks too. ^_^
26
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
So funny. I really didnt think that I would like this film but it is a classic chick flick!
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Classic. So funny. A total family film.
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
luckly just as good as the first. really enjoyed it, although it was quite scary! really funny tho!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments